18 Вересня 2018

Україну провокують вийти з Мінського процесу – Міністр В.Черниш в ефірі «Донбас.Реалії» (+English)

Міністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Вадим ЧЕРНИШ в ефірі радіо «Донбас.Реалії» розповів про суть та важливість Мінських домовленостей – єдиного офіційного  механізму   політико-дипломатичного  врегулювання збройного конфлікту на сході України, про заяви окупаційних адміністрацій в Донецькій та Луганській областях щодо намірів проведення незаконних виборів, про інформаційну війну Росії проти України,  а також про розвиток українського ефірного мовлення на тимчасово окупованих територіях

Донбасс.Реалії: Що Україна повинна зробити у разі «виборів» на непідконтрольних територіях? Представник США говорить, що ці «вибори» – грубе порушення Мінських угод? Залишитися осторонь, як радить китайське прислів’я, і чекати, «поки труп ворога пропливе по річці»?

Вадим Черниш: Вже є реакція Міністерства закордонних справ та інших причетних до політичного процесу. Всі стверджують, і я з цим згоден, що це порушення Мінських угод. Водночас, є кілька органів і політичних центрів в Росії, які відповідають за цей напрямок. Ідеологічний блок, який пов’язують з Владиславом Сурковим, помічником Президента Володимира Путіна, вже дав про себе знати.

Вперше теза, що, мовляв, весь Мінський процес зосереджений навколо місцевих виборів, а зараз [на непідконтрольних територіях] йдеться про так звані «державні вибори», тому вони Мінським процесом не регулюються, був «вкинутий» в інтерв’ю політолога Олексія Чеснокова. Це явне закладання бомби уповільненої дії в майбутнє мирного процесу на Донбасі, ми це чітко бачимо. Для цього потрібні слухняні люди, які вміють говорити на різних рівнях.

Хочу звернути увагу – всі говорять про Мінський процес, але він є похідним від Нормандського.

Донбасс.Реалії: Німеччина, Франція, Україна, Росія. Путін дуже часто веде консультації з Німеччиною. Колишній депутат Держдуми Росії Ілля Пономарьов не виключив в одному зі своїх інтерв’ю Радіо Свобода, що саме після консультацій Путіна і Меркель вирішили змінити керівництво «ДНР», в тому числі щоб представити це західним партнерам.

Вадим Черниш: Ні, я так не думаю. На 100% стверджувати не можу, але моя думка така: по-перше, Росія використовувала так званих «проксіс» – уповноважених нею осіб, але безпосередньо не пов’язаних. Той же пан Бородай, який відноситься до крила Суркова, – політолог, колишній військовий журналіст. Він керував і робив піар так званим «республікам» для їх легітимізації. А «проксіс» –  люди, які діють за дорученням Росії, але нібито місцеві – забезпечували проведення спеціальних операцій.

Рупори Кремля, близькі до російської влади люди, той же депутат Держдуми Геннадій Зюганов, постійно роблять закиди про можливе визнання Росією цих «республік». Пам’ятаєте, вони заявляли, що «паспорта» «ДНР» і «ЛНР» будуть визнавати? Потім пообіцяли їм якусь спрощену процедуру для деяких категорій громадян? Саме так, вони говорили про визнання, а зараз говорять: «Знаєте, насправді Мінський процес охоплює тільки місцеві вибори». Але це ж «вибори» у так звані «державні органи», вони не охоплюються Мінським процесом.

Тобто, навіть якщо ми будемо успішно розвивати Мінський процес та імплементуємо необхідні позиції, вони скажуть: «А що ж робити з «верховною радою», іншими структурами?». І ми заходимо в черговий переговорний глухий кут.

Донбасс.Реалії: Чи правильно я вас розумію, що Україну провокують вийти з Мінського процесу?

Вадим Черниш: Безперечно. Під час Мінських переговорів присутні представники двох територій, але весь процес ведеться між Російською Федерацією і Україною за посередництва ОБСЄ. Російська сторона вийшла з СЦКК [Спільний центр з контролю та координації питань припинення вогню та стабілізації лінії розмежування сторін], згадайте. Вони всі ведуть до того, щоб Україна проводила переговори з главами «новостворених» органів на території непідконтрольної частини Донбасу. Мовляв, вони «легітимні», оскільки не регулюються Мінським процесом. Росія хоче посадити за один стіл переговорів українську владу і так званих «легітимних представників».

Донбасс.Реалії:  До речі, Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров нещодавно в черговий раз заявив про необхідність прямих переговорів. Якщо повертатися до вбивства Олександра Захарченко – кому це у підсумку виявилося вигідно?

Вадим Черниш: Однозначно Росії – тепер нові тези про «вибори». Згадайте, що було в Луганську? Так, про загибель Плотницького ми не чули, але давайте ще зачекаємо. Згадайте лідерів «Цитаделі», наприклад, Жиліна, нині покійного, або того ж «Моторолу»? Всі ці люди зникають, вони занадто багато знають про 2014 рік. Кому потрібні люди, які можуть розповісти повністю все, що тоді відбувалось?

Донбасс.Реалії:  А Ігор Гиркин? Він знаходиться в Росії і так критикує Путіна, що російські опозиціонери позаздрять.

Вадим Черниш: Це окрема історія. Існує думка, що в Росії є один центр, який приймає рішення. Це не так, там є змагальність між різними групами, і Гиркин швидше належить до одного з цих центрів, а решта – до іншого. Існує політичне крило, є спецслужби… У кожного своя роль у внутрішньополітичному процесі Росії.

Давайте згадаємо, що Гиркина вперше ідентифікували на одному з відео в Криму, коли він зв’язався з одним із олігархів. Хто фінансує всі військові компанії в Сирії? Олігархи. Хто фінансував початок вторгнення в Україну? Олігархи. Це ж модель, за якою діє Росія по всьому світу.

Донбасс.Реалії: Слухачі запитують, коли заглушать на підконтрольних Україні частинах Донбасу ЗМІ, контрольовані проросійськими сепаратистами? Багато їх дивляться – говорять нам місцеві жителі.

Вадим Черниш: Дійсно, це є однією з причин появи паніки серед місцевого населення. Проти нас проводиться досить серйозна радіоелектронна боротьба. Лінія зіткнення – це близько 500 кілометрів, ми поки що не встигли її всю охопити ефірами. Тим більше вся інфраструктура залишилася на окупованих територіях, щоб зробити все належним чином потрібно кілька мільярдів гривень.

Як тільки ми ставимо передавач українського сигналу, в цей самий час, з протилежного боку, посилюють свою передачу або намагаються заглушити нашу частоту. Це постійна боротьба. Ви же знаєте, що ОБСЄ нещодавно виявила велику кількість російських комплексів радіоелектронного протистояння  – вони можуть заглушати і наші сигнали.

Іноземні партнери нам передали 8 комплексів обладнання для мовлення, американці допомогли нам із [трансляційними] вежами. Допомога була від Польщі та від Литви, але повністю перекрити не вдається. На сьогодні зроблено не достатньо, але українське мовлення здійснюється, наприклад, в Сєверодонецьку, Лисичанську, Краматорську тощо.

Донбасс.Реалії: Ви казали, що Росія сьогодні провокує Україну на зрив Мінських домовленостей, але може вони Україні і не потрібні?

Вадим Черниш: Знаєте, я тут бачу недолік, в тому числі, у діяльності влади: у 2014-2016 роках не відбулось достатнє роз’яснення природи Мінських угод*. Насправді, це додаток до резолюції Ради Безпеки ООН, її номер 2202. За неї проголосували США, Франція, Великобританія, Китай і Росія.

Чому Рада Безпеки розглядала це питання? Тому що будь-яка загроза миру і безпеки, відповідно до Статуту ООН, підлягає її розгляду. Згідно з рішенням Ради Безпеки, саме виконання комплексу заходів, передбачених Мінськими домовленостями – це дорожня карта для досягнення миру. І кінцева мета цих домовленостей – не просто відсутність стрілянини, а мирне повернення територій під юрисдикцію України.

«Росія порушила всі можливі норми міжнародного права, проте система міжнародної безпеки, яка була встановлена після Другої світової війни, передбачає, що будь-який механізм вирішення міжнародних спорів проходить через Раду Безпеки ООН, де Росія має блокуючий голос.

Саме Росія декларує прихильність Мінським угодами, але опосередковано створює передумови від них відмовитися і укласти наступну угоду безпосередньо між Україною та ніби-то «незалежними» людьми з Донецька і Луганська»

У завершення розмови Міністр Вадим Черниш звернувся до українців з окупованих територій:

«Ми не можемо всього вам розповісти та описати словами скільки та яким чином працюємо над поверненням тимчасово окупованих  територій в конституційне поле України. Однак, я хочу сказати, що кожного дня багато людей із самопожертвою працюють для того, щоб ці території мирним шляхом повернулись до нашої єдиної країни як найшвидше. Повірте, багато людей на підконтрольній території дуже хочуть, щоб ця частина наших громадян врешті решт возз’єдналась з іншою частиною країни. Для того, щоб це втілити в життя, ми робимо все можливе і будемо продовжувати це робити. Не втрачайте віру та надію. Я знаю, важко перебувати в окупації, тому прошу вас потерпіти і, звичайно, в силу можливостей, допомагати нам»

 _________________

*МТОТ створено інформаційний відео ролик «Що ми знаємо про Мінські домовленості» і розповсюджено серед ЗМІ та медіа.

Ukraine is Provoked to Leave Minsk Process – Minister V. Chernysh on “Donbas.Realiyi”
The Minister for Temporarily Occupation Territories and Internally Displaced Persons of Ukraine, Vadym Chernysh, on air of “Donbas.Realiyi” radio, spoke about the essence and importance of Minsk agreements – the only official mechanism for political and diplomatic resolution of an armed conflict in eastern Ukraine, statements of occupation administrations in Donetsk and Luhansk oblasts concerning intentions of illegal elections, Russia’s information war against Ukraine, and the development of Ukrainian broadcasting in temporarily occupied territories.
“Donbas.Realiyi”: What should Ukraine do in case of “elections” in uncontrolled territories? The USA representative says that these “elections” are gross violation of Minsk agreements? Should we stand by, like a Chinese proverb says, and wait, “while the enemy’s corpse is floating down the river”?
Vadym Chernysh: There is already a reaction of Ministry of Foreign Affairs and other stakeholders involved in the political process. Everyone claims and I agree that this is a violation of Minsk agreements. At the same time, there are several bodies and political centers in Russia that are responsible for this development. The ideological bloc, which is associated with Vladislav Surkov, assistant to the President Vladimir Putin, has already made itself known.
For the first time, the thesis that the whole Minsk process is centered around local elections, and now [in uncontrolled territories] we are talking about so-called “state elections”, so they are not regulated by Minsk process, was stated in an interview with political scientist Alexey Chesnokov. This is an obvious laying of a bomb of delayed action in the future of the peace process in Donbass, we can see it clearly. This requires obedient people who can speak at different levels.
I want to pay attention – everybody talks about Minsk process, but it is a derivative from Normandy format.
“Donbas.Realiyi”: Germany, France, Ukraine, Russia. Putin is often consulting with Germany. Former Russian State Duma deputy Ilya Ponomariov suggested in one of his interviews with Radio Svoboda that after consultations Putin and Merkel decided to change the leadership of the DPR, to present this to Western partners being one of the reasons.
Vadym Chernysh: No, I do not think so. I can not say 100%, but my opinion is this: firstly, Russia used so-called “proxies” – its authorized persons, but not directly connected. The same Mr. Borodai, who belongs to Surkov’s wing, is a political scientist and a former military journalist. He directed and promoted so-called “republics” for their legitimization. And “proxies” – people who act on behalf of Russia and are allegedly locals – provided special operations.
Kremlin speakers, people close to the Russian government, like deputy of State Duma, Gennady Zyuganov, are constantly suggesting possible recognition of these “republics.” Remember, they claimed that they will recognize “passports” of the “DPR” and “LPR”? Then they promised some simplified procedures for some categories of people? That’s right, they talked about recognition, and now they say: “You know, in fact, Minsk process regulates only local elections.” But these are “elections” in so-called “state bodies”, they are not regulated by Minsk process.
So, even if we successfully develop Minsk process and implement the necessary positions, they will say: “And what should we do with the “Supreme Council” and other structures?” And we go to the next negotiation dead end.
“Donbas.Realiyi”: Do I understand correctly that Ukraine is being provoked to withdraw from Minsk process?
Vadym Chernish: Certainly. Representatives of the two territories are present during Minsk negotiations, but the entire process is being conducted between the Russian Federation and Ukraine with OSCE acting like a mediator. Russian side left the JCCC [Joint Center for Control and Coordination of issues related to ceasefire regime and the stabilization of disengagement line], remember. They all want Ukraine to negotiate with heads of “newly created” bodies in uncontrolled territory of part of Donbass. They say they are “legitimate” because they are not regulated by Minsk process. Russia wants to initiate the negotiations between Ukrainian government and so-called “legitimate representatives”.
“Donbas.Realiyi”: By the way, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov has recently repeatedly stated the need for direct negotiations. If you look back at the murder of Alexander Zakharchenko – who benefited from it in the end?
Vadym Chernysh: Definitely Russia. It has this new idea of “elections”. Remember happened in Luhansk. So, we have not heard about the death of Plotnitsky, but let’s wait. Remember the leaders of the “Citadel”, for example, Zhilin, now deceased, or “Motorola”? All these people disappear, they know too much about 2014. Who needs people who can tell everything that was happening then?
“Donbas.Realiyi”: But Igor Girkin? He is in Russia and criticizes Putin so much that Russian opposition could envy.
Vadym Chernysh: This is a separate story. It is believed that there is one decision-making center in Russia. This is not the case, there is competition between different groups, and Girkin is more likely to belong to one of these centers, and the rest – to another. There is a political wing, there are special services … Everyone has its own role in Russia’s domestic political process.
Shall we remember that Girkin was first identified on one of the videos in Crimea when he contacted one of the oligarchs. Who finances all military campaigns in Syria? Oligarchs. Who financed the beginning of the invasion of Ukraine? Oligarchs. This is the same model Russia is using around the world.
“Donbas.Realiyi”: Listeners ask when the media controlled by pro-Russian separatists in parts of Donbass controlled by Ukraine will be jammed. Many watch it – the locals say.
Vadym Chernish: Indeed, this is one of the reasons for panic among local population. We are dealing with a serious electronic warfare. Contact line is about 500 kilometers; we have not yet had the time to broadcast everywhere. Moreover, the infrastructure remained in the occupied territories, in order to do everything properly, we need several billion hryvnias.
As soon as we put a transmitter of a Ukrainian signal, on the other side, they amplify their transmission or try to suppress our frequency. This is a constant struggle. You know, OSCE has recently discovered a large number of Russian electronic warfare systems – they can also be jamming our signals.
Foreign partners gave us eight broadcasting equipment sets; Americans helped us with broadcasting towers. We received aid from Poland and Lithuania, but it is not a complete success. It is not enough, but Ukrainian broadcasting is on, for example, inSievierodonetskLysychansk, Kramatorsk, etc.
“Donbas.Realiyi”: You said that Russia today provokes Ukraine to break off Minsk agreements, but does Ukraine really need them?
Vadym Chernysh: You know, I see a drawback here, including at work of authorities: in 2014-2016 there was not enough explanation of the nature of Minsk agreements. They are in fact, an annex to the UN Security Council resolution, number2202. The United States, France, Britain, China and Russia voted for it.
Why did Security Council address this issue? Because any threat to peace and security, in accordance with UN Charter, is a subject to consideration. According to the decision of Security Council, implementation of a set of measures provided by Minsk agreements is a road map for peace. And the ultimate goal of these agreements is not just the absence of shooting, but peaceful return of territories under the jurisdiction of Ukraine.
“Russia has violated every possible international law, but international security system that was established after the Second World War suggests that any mechanism for resolving international disputes passes through the UN Security Council, where Russia has veto power.
It is Russia that declares its commitment to Minsk agreements, but indirectly creates preconditions to refuse from them and to conclude a new agreement directly between Ukraine and allegedly “independent” people from Donetsk and Luhansk”.
At the end of the conversation, Minister Vadym Chernysh addressed Ukrainians from the occupied territories:
“We can not tell you everything and put in words the amount and kind of work we do to return temporarily occupied territories in the constitutional field of Ukraine. However, I want to say that every day many people self-sacrifice and work to ensure that these territories return peacefully to our united country as quickly as possible. Believe me, many people in controlled area really want that part of our citizens to be eventually reunited with the rest of the country. In order to make it come true, we do our best and will continue to do so. Do not lose faith and hope. I know it’s hard to be occupied, so I ask you to be patient and, of course, help us when possible”.
* MTOT created an information video “What we know about Minsk agreements” and distributed it among the media.