20 Червня 2017

До Міжнародного дня біженців у Києві презентовано «Керівні принципи ООН з питань внутрішнього переміщення»

За участі заступника Міністра Георгія Туки у Києві презентовано «Керівні принципи ООН з питань внутрішнього переміщення». Презентація відбулася у рамках Міжнародного дня біженця, який відзначається 20 червня.

IMG_20170620_130139_1497968785356

За даними Агентства ООН у справах біженців сьогодні у світі більше 65 млн людей, які були вимушені покинути свої домівки. З них тільки третина є безпосередньо біженцями, тобто були вимушені покинути власну країну. А дві третини – це внутрішньо переміщені особи. Більше 1,5 млн, або практично кожен тридцятий, з загальної кількості ВПО у світі, – українець.

«Особливо приємно представити сьогодні український переклад «Керівних принципів». Оскільки, коли Україна розробляла свій базовий закон про забезпечення прав ВПО, вона користувалася цими «Керівними принципами». Хоча на той момент української версії цього документу не було», – зазначив представник Агентства ООН у справах біженців в Україні Пабло Матео.

Він також відзначив, що «Керівні принципи» базуються на стандартах прав людини та мають бути обов’язковими для виконання усіма країнами і Україна зробила багато кроків у напрямку до нульової дискримінації ВПО. Це відмова від створення компактних таборів для розселення, швидке ухвалення необхідного законодавства щодо ВПО та створення профільних державних установ, які займаються розробкою та реалізацію політики спрямованої на вирішення проблем ВПО, зокрема, Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб.

«Якби я сказав, що державою зроблено все, щоб інтегрувати цих людей в нове цивільне життя, це було б надто оптимістично. Попри це, не можна сказати, що нічого не робиться. За той час, який працює Міністерство, вже зараз ухвалено профільний закон, ще п’ять законопроектів чекають своєї черги на голосування. Ще три важливих законопроекти зараз проходять погодження в комітетах парламенту», – сказав заступник Міністра Георгій Тука.

Окремо Георгій Тука відзначив важливість ухвалення законопроекту, який дасть можливість ВПО брати участь у виборах місцевої влади в громадах, де вони проживають.

«Ми маємо скасувати абсолютно нелогічні обмеження виборчих прав. У нас переселенці можуть обирати парламент та президента, але не можуть обирати місцеву владу. Це абсолютно не відповідає вимогам часу. У нас під Маріуполем є містечко, де до війни проживало 12 тис. мешканців, а зараз – 26 тис. І ці 14 тис. ВПО не мають жодної можливості впливати на процеси у місцевій владі», – зазначив Г. Тука.

За словами Г. Туки, раніше відсутність у ВПО права обирати місцеву владу була обумовлена тимчасовим характером їх перебування в приймаючих громадах. Але зараз стало очевидно, що ці люди, які живуть в громадах вже по два-три роки, мають отримати право голосу. Тим більше, що всі дослідження свідчать про те, що переважна більшість ВПО планує залишатися жити в нових громадах, щонайменше до завершення конфлікту, а значна частина не планують повертатися навіть після відновлення Україною контролю над їх рідними регіонами. Крім того, факт дискримінації ВПО у питаннях виборчого права прямо суперечить «Керівним принципам».

Довідково: «Керівні принципи з питань внутрішнього переміщення» були розроблені і затверджені Комісією ООН з прав людини у 1998 році, але українською мовою переведені вперше. Переклад було здійснено за ініціативи ГО «КримСОС» та за підтримки Агентства ООН у справах біженців.