15 Травня 2018

“Довгострокові рішення щодо забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб: досвід Грузії та кроки вперед в Україні”

В рамках тісної взаємодії з Урядом Грузії, дворічної співпраці з Данською радою у справах біженців та реалізації проекту «Технічна допомога Уряду України з використанням досвіду Грузії», що фінансується Урядом США пропонуємо вашій увазі інформаційний бюлетень: “Довгострокові рішення щодо забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб: досвід Грузії та кроки вперед в Україні”.

У документі представлений аналіз грузинського досвіду запровадження довгострокових рішень у питання забезпечення ВПО житлом та інтеграції в приймаючі громади за новим місцем проживання. Зокрема, відзначається, що грузинська влада вважала за доцільне вирішення проблем ВПО виключно у площині повернення цих людей додому, що, як виявилось згодом, було неможливим для багатьох. Відтак, на 25-році з початку конфлікту в країні налічується 280 тис. громадян зі статусом ВПО.  Однак, у 2007 році Уряд країни затвердив “Державну стратегію ВПО”, а влітку 2008 року був затверджений План заходів спрямованих на реалізацію цієї стратегії на основі політики інтеграції ВПО. За 10 років Грузії вдалося забезпечити постійним житлом 109 тис. ВПО з 280 тис., або 39,5 тис сімей. Ще 52 тис. родин очікують вирішення своїх житлових проблем.

Використовуючи грузинський досвід, Україні вдалося досить швидко сформувати необхідну нормативно-правову базу для подальшої роботи по цим напрямкам. Там, де Грузії знадобилося півтора десятиріччя, в України пішло 2-3 роки, наразі Уряд та міжнародні партнери докладають максимум зусиль для того, аби ВПО змогли інтегруватися в приймаючі громади.

Зокрема, вже є чинною “Стратегія інтеграції ВПО до 2020 року” та розроблені механізми забезпечення ВПО житлом. У 2017 році був розпочатий один з проектів спільного фінансування житла для ВПО за рахунок центрального та місцевих бюджетів. В рамках цієї програми наприкінці минулого року 72 родини ВПО отримали житло у Маріуполі та Покровську На поточний рік в Державному бюджеті України на цю програму передбачено вдвічі більше коштів. Готуються до запуску і інші житлові проекти для ВПО, зокрема за участі міжнародних партнерів України.

Більш детально з інтерв’ю Начальника Управління з питань внутрішньо переміщених осіб та гуманітарного співробітництва МТОТ Ірини Калупахи, Голови Консорціуму юридичної допомоги Грузії Дімітрія Звядадзе та Керівника Департаменту з питань ВПО Міністерства у справах вимушено переміщених  з окупованих територій осіб, біженців та розселення Грузії (MRA) Мурада Аблотії можна ознайомитися у бюлетені за посиланням:

Українська версія

http://old.mtot.gov.ua/wp-content/uploads/Thematic-Bulletin_Issue1_UA.pdf

Англійська версія

http://old.mtot.gov.ua/wp-content/uploads/Thematic-Bulletin_Issue1_EN.pdf