4 Червня 2018

Екологічні загрози окупованого Донбасу сьогодні є проблемою всієї України, – Вадим Черниш

В Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України (МТОТ) відбулася презентація звіту «Проведення оцінки та вивчення еколого-техногенного стану Донецької та Луганської областей з метою розробки рекомендацій щодо природноресурсного відновлення на екологічних засадах», здійсненого на замовлення МТОТ Державною екологічною академією післядипломної освіти та управління Міністерства екології та природних ресурсів України.

У звіті проаналізовано поточний стан довкілля Донецької та Луганської областей, стан екологічно-небезпечних об’єктів, стан забруднення ґрунтів, атмосферного повітря, поверхневих та підземних вод, а також розроблені рекомендації, як загальні, так і по кожному об’єкту.

За результатами дослідження, здійсненого за кошти державного бюджету, фахівці виявили ряд серйозних екологічних проблем на території Донецької та Луганської областей, які потребують негайного вирішення.

Через неможливість здійснювати моніторинг та контроль ситуації в усіх районах Донецької та Луганської областей, цей регіон сьогодні знаходиться в зоні численних екологічних ризиків, що може призвести до надзвичайної ситуації транскордонного масштабу.

Сьогоднішня ситуація, коли бойові дії на сході України тривають поблизу небезпечних об’єктів надзвичайно турбує і міжнародну спільноту, про що, в тому числі, йшлося на нещодавньому засіданні Ради безпеки ООН.

Адже на Донбасі триває затоплення шахт, забруднення шкідливими речовинами ґрунтів, спостерігається хімічне забруднення, руйнування інфраструктурних і промислових об’єктів, що може призвести до трагічних наслідків не лише для Донбаського регіону – екологічні проблеми не знають лінії зіткнення.

«Відновлення економіки та нормального життя неможливе без відновлення екології. Це не питання двох областей, ми говоримо про стан повітря, водойм, лісів. Це стосується всієї країни.», – зазначив Вадим Черниш.

Майже 200 об’єктів на території Луганської та Донецької областей потребують уваги. Передусім йдеться про поступове затоплення 26 шахт. Припинення відкачування шахтних вод може призвести до забруднення підземних вод, що безпосередньо вплине на якість води – потрапляння шахтних вод в річки та водойми, також до підтоплення територій, просідання ґрунтів, що, в свою чергу небезпечно руйнуванням споруд, житлових будинків, промислових об’єктів, – сказав під час виступу Міністр Вадим Черниш.

«Зокрема,  завдяки супутниковим знімкам можна побачити, що в деяких районах Донецька, на території діючих та колишніх шахт, триває просідання ґрунтів, подекуди на 25 сантиметрів. Це означає, що підземні води не відкачуються, відповідно це несе загрозу для безпеки міста і його мешканців. В Луганській області 6 шахт, пов’язаних між собою гідрологічними зв’язками – 3 на підконтрольній частині України, 3 – на окупованій. Цього року Уряд виділив 131 млн грн. для відкачування вод і упередження екологічної катастрофи на шахті «Золоте». Адже майже протягом двох років Російська Федерація навмисно блокувала відкачування води на шахтах, які знаходяться на окупованій території. При цьому, експерти з Німеччини декілька разів намагалися обстежити затоплені шахти, та їхні зусилля блокувалися окупаційною владою.», – нагадав він.

Бойові дії в регіоні, застосування різноманітної зброї, відсутність екологічного нагляду, з об’єктивних причин, призводить до забруднення ґрунтів та вод регіону. Для здійснення аналізу був проведений лабораторний аналіз ґрунтів та ґрунтових вод на території вздовж лінії зіткнення і виявлено значне підвищення гранично-допустимих концентрацій шкідливих речовин.

Незадовільним залишається стан фільтрувальних станцій, яких в регіоні 20 і переважна більшість з них розташована в безпосередній близькості до місць проведення бойових дій. Існує велика вірогідність пошкодження та розгерметизації ємностей із хлором та подальшого його неконтрольованого викиду в атмосферу, що може призвести до забруднення навколишнього середовища та отруєння людей.

«Спільна робота з Міністерством, яке опікується, в тому числі, екологією вразливого регіону виявилася дуже плідною.  Дослідження базувалося на здійсненні оцінки ситуації усіма доступними методами – відбір проб вод, ґрунтів, зондування землі, космічні знімки, на виявлені нових ризиків та загроз, порівняльному аналізі ситуації в різних районах Донецької та Луганської областей за останні роки. Аби вирішувати кричущі екологічні проблеми регіону передусім потрібен всебічний постійний моніторинг навколишнього середовища, для чого необхідно забезпечити доступ фахівців на окуповану територію.», – зазначив Директор Центру еколого-ресурсного відновлення Донбасу Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління Віктор Єрмаков.

За сприяння міжнародної спільноти і тиску міжнародних партнерів на Російську Федерацію слід забезпечити гуманітарний доступ на окуповану територію, який включатиме дослідження екологічної ситуації Донбасу. Другий крок – домовленість про так зване вікно тиші та створення зон безпеки для захисту об’єктів інфраструктури. І третє – забезпечення доступу на проблемні об’єкти кваліфікованих бригад для усунення загроз, пов’язаних з переліченими екологічними небезпеками.

Фінансування цієї роботи можливе за рахунок коштів державного бюджету, місцевих екологічних фондів, а також за допомогою донорських коштів. Міжнародні організації сьогодні висловлюють зацікавленість у тому, аби допомогти Україні уникнути екологічної катастрофи.

Завантажити дослідження:

ЕКОЛОГІЧНА СИТУАЦІЯ НА ТЕРИТОРІЇ ДОНЕЦЬКОЇ ТА ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТЕЙ