26 Жовтня 2018

Г.Тука: становище внутрішньо переміщених осіб в тій чи інші громаді залежить виключно від позиції місцевих громад

25 жовтня заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Георгій Тука взяв участь у форумі «Ефективне місцеве самоврядування як запорука демократичної та правової держави», організований  за підтримки Ради Європи.

У заході також взяли участь народні депутати, представники центральних органів виконавчої влади, місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, представники всеукраїнських асоціацій органів місцевого самоврядування, експертного та наукового середовища, міжнародні партнери.

Під час панельної дискусії Форуму заступник Міністра Г. Тука зазначив:

Для деяких територіальних громад внутрішньо переміщені особи стали додатковим ресурсом, особливо для тих, куди перемістилися установи та підприємства з тимчасово окупованих територій. Проте багато територіальних громад з великою кількістю внутрішньо переміщених осіб відчули додаткове навантаження на соціальну інфраструктуру, та проблеми із забезпеченням жита внутрішньо переміщених осіб. Однак сьогодні, в Україні спостерігаються позитивні зміни. Вперше за ініціативи МТОТ з Державного бюджету України були виділені кошти для підтримки територій, що зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту на сході України. У 2017 році – обсяг субвенції становив 17,0 млн. гривень. Однією з обов’язкових умов надання субвенції є співфінансування відповідних заходів з державного та місцевого бюджетів у співвідношенні 50/50, що в свою чергу відповідає реформі децентралізації. Так, за цією програмою у громадах Маріуполя та Покровська вже забезпечено житлом 238 внутрішньо переміщених осіб, які отримали у тимчасове користування 72 квартири за рахунок державного і місцевих бюджетів. У 2018 році дію субвенції розширено на всі регіони України. Ми сподіваємося на ініціативи й інших громад.

Також, під час виступу заступник Міністра закцентував увагу присутніх, на стратегічний документ, що відображає можливість розв’язання державою проблем з якими стикаються внутрішньо переміщені особи. Зокрема, мова йшла  про Стратегією інтеграції внутрішньо переміщених осіб та впровадження довгострокових рішень щодо внутрішнього переміщення на період до 2020 року, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017№909-р., якою передбачені спрощені процедури реалізації та захисту майнових прав  внутрішньо переміщених осіб; подолання бар’єрів у доступі внутрішньо переміщених  осіб до засобів існування і в реалізації їх прав на  освіту та медичне обслуговування; підтримка приймаючих територіальних громад в процесі  інтеграції внутрішньо переміщених осіб.

Не оминуло уваги проблема підтримки підприємництва. Заступник Міністра Г. Тука наголосив, що з метою відновлення або створення малого та середнього бізнесу внутрішньо переміщеними особами МТОТ розроблені чіткі заходи і програмні аспекти реалізації Стратегії, які відображені у проекті Плану заходів. Наразі проект розпорядження Плану заходів направлено на розгляд Урядового комітету перед винесенням на засідання Уряду.

Спільна реалізація усіма органами державної влади стратегічних документів допоможе вирішити основні системні проблеми у сфері інтеграції внутрішньо переміщених осіб, впровадити довгострокові рішення щодо внутрішнього переміщення, забезпечення реалізації та захисту прав внутрішньо переміщених осіб, з урахуванням інтересів приймаючих громад, – зазначив Г. Тука