17 Серпня 2018

Георгій ТУКА: тенденцію успішної реінтеграції ВПО мають підхопити всі приймаючі громади

15 серпня відбулась презентація спільного дослідження* Міжнародної організації з міграції (МОМ), Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України (МТОТ) та Міністерства соціальної політики щодо ситуації внутрішньо переміщених осіб в Україні, яке охоплює другий квартал 2018 року.

Внаслідок збройної агресії Російської Федерації на сході України, зареєстровано більше 1,5 мільйона внутрішньо переміщених осіб (ВПО).

«Біда нас згуртувала. Місцеве населення зустріло нас з великим теплом. Вони нас розуміють, з нами співпрацюють», – зазначив один із переселенців – учасників опитування МОМ.

У презентації взяли участь Заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Георгій Тука, заступник Міністра соціальної політики Микола Шамбір, Голова Представництва МОМ д-р Томас Лотар Вайс,  координатор програми надзвичайних ситуацій та стабілізації Представництва МОМ в Україні Естер Руїз де Азуа, представники Посольств іноземних держав в Україні, міжнародних і вітчизняних гуманітарних організацій, ЗМІ та громадськості.

Дані нового раунду дослідження МОМ вказують на високий рівень інтеграції ВПО у місцеві громади. Серед умов успішної інтеграції респонденти зазначають постійний дохід (66%), зайнятість (48%) і, дедалі частіше, «сім’ю та друзів у тому ж місці» (44%). Київ став тим місцем, де найбільша частка ВПО (90%) почуваються повністю або частково інтегрованими в місцеву громаду.

«Завдяки ініціативі МТОТ започатковано програму надання субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання житла для ВПО та обладнання для ЦНАПів на умовах співфінансування. Ми маємо вже позитивні приклади, коли завдяки зусиллям місцевої влади у Маріуполі, Покровську почався процес забезпечення внутрішньо переміщених осіб. Наприклад, в Маріуполі 63 сім’ї вже отримали квартири. Тенденцію мають підхопити всі приймаючі громади України,  – зазначив заступник Міністра Георгій Тука.

Заступник Міністра соціальної політики України Микола Шамбір: «Порівняно з минулим роком ми бачимо стійку тенденцію збільшення соціальних виплат  внутрішньо переміщеним особам. І хоча дослідженням зафіксовано незначне зниження деяких показників, таких як рівень зайнятості та рівень доходів, порівняно з першим кварталом 2018, потрібно ще проаналізувати що вплинуло на ці показники».

Порівняно з червнем минулого року у дослідженні зазначено хоч і незначне, але підвищення середнього доходу ВПО на місяць – на 3, 1% та підвищення частки ВПО з довгостроковою занятістю – на 3%. Відстежується збільшення респондентів, які мають доступ до лікарських засобів (на 1 %), щодо забезпечення житлом: власним – на 3%, орендованим – на 2%. На 11 % знизилися показники щодо респондентів, які вважали найбільш проблемними питаннями умови проживання та оплату оренди житла, показник щодо проблеми безробіття знизився на 3 %, а щодо оплати комунальних послуг – на 14%.

Слід вказати, що державним бюджетом у 2018 році виділено 3 мільярди гривень на виплату ВПО щомісячної допомоги на покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

За ініціативи Мінсоцполітики суттєво підвищено виплати цієї допомоги, в першу чергу, найбільш соціально незахищеним категоріям громадян – особам з інвалідністю, пенсіонерам, дітям, а також студентам.  Зріс розмір загальної суми допомоги на сім’ю; понад в 2 рази  збільшено виплати для багатодітних сімей (з 2400 грн до 5 тис. грн.).

Наразі вирішено питання доставки соціальних виплат додому особам з інвалідністю І групи та людям, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги.

Разом з тим держава використовує й інші важелі соціальної підтримки ВПО, зокрема студенти ВПО мають можливість отримувати від держави соціальну стипендію. Змінами до законодавства у поточному році для ВПО спрощено механізм нарахування субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, що суттєво вирішує питання доступності оренди житла.

Також слід зазначити, що порівняно з минулим роком на 9% збільшилась кількість респондентів, які дали негативну відповідь щодо бажання повернутись на місце проживання до переміщення (тобто повністю реінтегрувалися у приймаючі громади), кількість респондентів, тривалість перебування яких в нинішньому місці проживання понад 36 місяців збільшилась на 61 %. Крім того продовжує зростати рівень реєстрації ВПО (за рік на 1,2 %), що свідчить про неухильний ріст довіри громадян з тимчасово окупованих територій до держави Україна.

______________________________________________

*Дослідження «Національна система моніторингу ситуації з внутрішньо переміщеними особами в Україні» започатковано з березня 2016 року і має на меті підтримку Уряду України у зборі та аналізі інформації щодо соціально-економічних характеристик ВПО та їх домогосподарств, а також викликів, з якими вони стикаються.

Дослідження проводиться за фінансової підтримки ЄС та ґрунтується на даних, отриманих шляхом телефонного опитування, за результатами зустрічей з цільовою аудиторією та участі ВПО у фокус-групах різних напрямів.