27 Жовтня 2016

Конфлікт на сході України спричиняє травматичні стресові розлади у великої кількості осіб, – звіт Ради Європи

222Оцінювальна місія в рамках проекту Ради Європи «Посилення захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні» тривала у квітні поточного року у Києві, Запоріжжі, Краматорську, Слов’янську та Сєверодонецьку.

Експерти Групи Помпіду в рамках проекту Ради Європи  провели ряд зустрічей з українськими волонтерами, представниками національної та місцевої влади, з метою підтримки розробки стратегій, спрямованих на поліпшення життя переселенців.

Згідно з інформацією, наданою українськими експертами, в Україні до 600 000 осіб можуть страждати від психотравматичного та посттравматичного стресового розладу внаслідок військового конфлікту в  Донецькій і Луганській областях, а також від соціальної кризи.

Згідно зі звітом, у всіх містах, які відвідала команда місії, місцеві та міжнародні громадські організації відіграють важливу роль у забезпеченні психологічною та соціальною допомогою переселенців.

Втім, незважаючи на реалізацію широкого спектру послуг, пов’язаних з травмою, в Україні досі не має ефективної і дієвої політики з психо-соціальної підтримки для внутрішньо переміщених осіб, яка б допомагала державним органам влади на місцях надавати адресну підтримку людям, які її потребують.  Багато українців, включаючи ВПО та дітей, живуть у так званій «сірій зоні», де тривають бої й обстріли. Це призводить до виникнення напружених станів, стресу та високої ймовірності отримати психологічну травму.

Крім того, часто доступ ГО та мобільних груп, які надають психосоціальну підтримку, разом з іншими необхідними для нормального життя товарами та послугами, є ризикованим.

Фахівці наголошують, що чутливий, нестійкий психосоціальний стан переселенців вимагає втручання на державному, регіональному, громадському та індивідуальному рівнях. Водночас, експерти констатують, що громадяни, які постраждали від війни, не в повній мірі користуються послугами психо-соціальної підтримки, які надають урядові чи неурядові організації, ймовірно, через незнання про ці послуги або відсутність довіри до них.

В ході місії експерти Групи Помпіду переконались у наявності численних перешкод для координації та обміну інформацією між державними органами, організаціями громадянського суспільства, ВПО та іншими зацікавленими сторонами.

За даними самостійного оцінювання, проведеного українськими державними службовцями, їм бракує знань про психологічні потреби, перевірених методів лікування та профілактики спеціально для постраждалого населення. За інформацією, наданою місцевими органами влади, їм бракує ресурсів для належного навчання персоналу з питань психо-соціальної підтримки постраждалого населення.

Довідка: Оцінювальна місія – це діяльність Групи Помпіду в рамках проекту Ради Європи «Посилення захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні».

Група Помпіду була створена як часткова угода Ради Європи, та спеціалізується на наданні допомоги урядам в розробці перевіреної, збалансованої та ефективної наркополітики, з дотриманням прав людини. В рамках Плану дій Ради Європи з Україною і на основі запитів українських Міністерств Група Помпіду організовує конференції, обмін досвідом та цільові тренінги для представників урядових та громадських організацій.

Позначки: