10 Листопада 2016

Міністерство обстоюватиме права громадян України, які проживають на тимчасово непідконтрольних українському Уряду територіях

Заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Георгій Тука взяв участь в прес-конференції, присвяченій обговоренню законопроекту №3593-д «Про тимчасово окуповану територію», який перебуває на розгляді Верховної Ради.

Агентство ООН у справах біженців, БФ «Право на захист», громадська ініціатива «Крим СОС», БФ «Восток-СОС» та Данська рада у справах біженців висловили занепокоєння положеннями проекту закону. На думку експертів, у поточній редакції законопроект матиме негативний вплив на гуманітарну ситуацію на непідконтрольних українському Уряду територіях та суттєво погіршить дотримання прав людини.

Заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України  Георгій Тука наголосив, що мешканці непідконтрольних та окупованих територій залишаються громадянами України і держава повинна виконувати свої обов’язки перед ними в повному обсязі.

foto2«Міністерство підготувало законопроект, який скасовує Закон «Про вільну економічну зону Крим», як такий, що не відповідає інтересам держави. Також ми підготували проект та надали на погодження центральним органам виконавчої влади зміни до постанови N1035, яка фактично призвела до абсолютно неприпустимої ситуації, коли громадяни України, які мешкають на Кримському півострові, вважаються нерезидентами України, тобто перетинаючи лінію розмежування вони фактично перетинають державний кордон. Зміни також стосуватимуться порядку переміщення товарів з/на тимчасово окуповану територію, валютного та платіжного режиму на цій території», – заявив Георгій Тука під час прес-конференції.

На думку правозахисників, ухвалення парламентом проекту закону №3593-д вплине на життя та забезпечення потреб більш як 2 мільйонів людей, які проживають на непідконтрольних українському Уряду територіях: через повну блокаду та обмеження гуманітарного доступу. Законопроект передбачає серйозні обмеження політичних та громадянських прав людини, а також викривлює визнані світовою спільнотою принципи примирення та постконфліктного врегулювання.

«Люди, які залишилися на неконтрольованій владою частині території Донбасу, є громадянами України. Обов’язок Уряду подбати про них та захищати їхні права і свободи, а не кидати людей на призволяще. Будь-які спроби на законодавчому або виконавчому рівнях “ізолювати” або “відрізати” Донбас – шкодять національним інтересам і протирічать Конституції України та нашим міжнародним зобов’язанням», – зазначив народний депутат України, Голова Комітету ВРУ з прав людини, національних меншин та міжнаціональних відносин Григорій Немиря.

Аби уникнути помилкових кроків, старший радник з правових питань Агенції ООН у справах біженців Юг Біссо закликав представників влади до розширеного процесу консультацій:

foto1«Є міжнародні експерти та представники неурядових організацій, які мають досвід роботи у постконфліктних ситуаціях. Їх можна залучати до формулювання законодавчої бази щодо непідконтрольних територій. Ми готові надавати підтримку в розробці необхідних механізмів та заходів у сфері примирення та порозуміння», – повідомив він.