12 Листопада 2018

Ми маємо обмінюватися досвідом та об’єднувати зусилля для того, аби напрацьовувати спільні механізми протидії гібридним методам ведення конфліктів, які використовує Російська Федерація в наших державах, – Вадим Черниш

Міністр Вадим Черниш в рамках робочого візиту до республіки Молдова зустрівся з Віце-прем’єр-міністром з питань реінтеграції Христиною Лесник. В рамках зустрічі сторони обговорили напрямки співпраці та визначили конкретні кроки по їх реалізації.

«Насправді і Молдова, і Україна мають спільну проблему, тому ми зі свого боку всіляко підтримуємо вас. Так, минулої тижня, на рівні Міністерства закордонних справ ми оприлюднили заяву, щодо невизнання незаконних виборів на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей», – підкреслила пані Лесник.

Також, Христина Лесник розповіла про рішення ЄСПЛ, в яких встановлено високий рівень залежності Придністров’я від російської підтримки.

В рамках зустрічі сторони обговорили механізми підтримки зв’язків з громадянами, що проживають на непідконтрольній території Молдови та тимчасово окупованих територіях України, організацію роботи контрольних пунктів в’їзду-виїзду, а також доступ міжнародних гуманітарних організацій на окуповані території.

Міністр Вадим Черниш окреслив досягнення України у наданні гуманітарної допомоги населенню, що проживає по обидві сторони лінії розмежування:

«Наразі, Україна має доступ до громадян, що проживають на окупованих територіях виключно через міжнародні гуманітарні організації. Ми максимально спростили порядок перетину гуманітарних вантажів на окуповані території, це стосується ліків, що мають оперативно і безперебійно потрапляти до хворих, продовольчих продуктів будівельних матеріалів та реагентів для очистки води. Ми консолідуємо всі зусилля для уникнення гуманітарної катастрофи на окупованих територіях, адже ми маємо оберігати життя цивільного населення», – підкреслив Вадим Черниш.

«Для української сторони дуже важливо поділитися своїми напрацюваннями, але в той же час, ми хотіли б якомога більше почути від молдавської сторони, адже тільки друзі діляться найнеобхіднішою інформацією. Ми бачимо спільні підходи, спільні кадри РФ, які займаються питаннями дестабілізації ситуації і в Молдові, і в Україні. Я вважаю, що ми всі маємо обговорити спільні виклики з якими ми зіштовхнулися, та напрацювати нові механізми для реінтеграції наших громадян в єдиний конституційний простір», – наголосив Міністр.

Під час зустрічі молдавська сторона ознайомила  українську делегацію з роботою Об’єднаної Контрольної Комісії, а також робочих груп, в яких обговорюються соціально-економічні, загальні правові, гуманітарні питання та інші.

Також в рамках візиту Вадим Черниш зустрівся з Міністром оборони  Молдови Еудженом Стурза.

 «Україна і Молдова мають обмінюватися досвідом та об’єднувати зусилля для напрацювання механізмів протидії гібридним методам ведення конфліктів, які використовує Російська Федерація в наших державах. Коли ми чуємо фразу: «Мир за будь-яку ціну», то в Україні ця фраза підхоплюється проросійськими силами та шириться серед медіа. Однак ми вкладаємо в цей зміст «РЕІНТЕГРАЦІЯ НАСЕЛЕННЯ ТА ОКУПОВАНИХ ТЕРИТОРІЙ, СТАБІЛЬНІСТЬ, РОЗВИТОК», а Російська Федерація – «перемир’я та заморожування конфлікту». Наразі, вивчається сучасний досвід різних країн, аби вибудувати власний механізм протидії операціям РФ по дестабілізації українського суспільства. Також ми фіксуємо свого роду маніпуляції (демонстрації сили), які чинить держава-агресор: військові навчання РФ поблизу кордону чи навіть лінії розмежування, як в Україні так і в Молдові», – наголосив Вадим Черниш.

Зі свого боку, Міністр оборони Еуджен Стурза зазначив:

«Молдова має напрацювання, з якими могла б поділитися, щоб Україна в подальшому використовували наш досвід та уникала помилок».

Також пройшли зустрічі Міністра Вадима Черниша з Держсекретарем Міністерства внутрішніх справ Доріном Пуріче та Міністром закордонних справ Тудором  Уліановські.

«Ми розуміємо важливість участі цивільного контингенту, а особливо поліцейських як під час конфлікту, так і на звільнених територіях. Поліцейські повинні мати підготовку щодо навичок комунікації з населенням, аби не створювати конфліктних ситуацій», – говорить Вадим Черниш.

Державний секретар Міністерства Внутрішніх справ Молдови Дорін Пуріче, зазначив що такий напрямок роботи надзвичайно важливий і для Молдови.

Міністр закордонних справ Молдови запевнив українську сторону у підтримці та рішуче засудив незаконні вибори на окупованих територіях Донецької і Луганської областей.

Підсумовуючи зустріч, Вадим Черниш зазначив: «Ми розуміємо, з якими викликами доводиться зіштовхуватися нашим країнам, а також на скільки для нас важлива міжнародна підтримка.  В таких випадках, ми маємо об’єднатися та спільно напрацьовувати механізми протидії Російській Федерації, та інформувати увесь світ про можливу загрозу з боку держави агресора».