13 Червня 2018

На Донбасі зростає загроза екологічної катастрофи, – екологічний звіт

В МТОТ відбулася презентація результатів дослідження екологічної ситуації на Донбасі для представників міжнародних організацій та посольств.

Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, розуміючи важливість вирішення гострих екологічних проблем регіону, пов’язаних із збройним конфліктом та відсутністю органів державної влади на окупованих територіях, виступило ініціатором комплексного дослідження ситуації фахівцями Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління Міністерства екології та природних ресурсів. Про це заявив Державний секретар Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Сергій Злакоман під час презентації екологічного звіту щодо ситуації на Донбасі міжнародним партнерам України.

Зокрема, Держсекретар наголосив на небезпеці неконтрольованого затоплення шахт на окупованих територіях, що загрожує підтопленням та заболоченням значних територій в регіоні, засоленням та просіданням ґрунтів та знищенням запасів питної води.

“В ході дослідження в Донецькій та Луганській областях було зібрано 30 проб поверхневих вод. Їх аналіз показав, що вода в регіоні “брудна”, або “дуже брудна”. Водночас, через неконтрольоване затоплення, шахтні води виходять на поверхню, що призводить до псування питної води, просідання ґрунтів та заболочення”, – зазначив Сергій Злакоман.

Він звернув увагу, що в ході супутникового дослідження на окупованих територіях виявлено значні площі просідання ґрунтів до 25 см. Зокрема такі випадки зафіксовані на території Донецька та навколишніх населених пунктів.

Крім того, Україна не має інформації щодо стану небезпечних об’єктів на окупованій території, оскільки окупаційні адміністрації не здійснюють належного догляду за ними та не допускають на такі об’єкти спеціалістів. Втім Уряд робить усе можливе, аби провести оцінку ситуації та завдяки міжнародному тиску вжити необхідні заходи для запобігання катастрофи та збереження життя і здоров’я мільйонів громадян.

Сергій Злакоман навів зафіксований факт початку руйнації земляного насипу хвостосховища фенольного заводу у місті Торецьк, що загрожує витоком 270 тонн хімічних відходів підприємства.

“Там, де доступ для нас обмежений, ми намагаємось різними альтернативними шляхами отримати інформацію щодо конкретних об’єктів. В той же час, на підконтрольній території у нас є вимога до місцевих органів влади ті кошти, які вони збирають з підприємств на поліпшення екологічної ситуації, витрачати за цільовим призначенням саме на ліквідацію та попередження екологічних загроз”, – зазначив С. Злакоман.

При цьому він нагадав, що на ці дві області припадає близько 30% шкідливих викидів в Україні.

Для збереження екології регіону слід посилити міжнародний тиск на Російську Федерацію, аби забезпечити доступ на окуповані території, постійно моніторити ситуацію та усувати екологічні небезпеки. Необхідна також домовленість про створення зон безпеки для захисту потенційно небезпечних інфраструктурних та промислових об’єктів.

Міжнародні партнери висловили  зацікавленість у тому, аби допомогти Україні уникнути екологічних катастроф.

Завантажити дослідження:

ЕКОЛОГІЧНА СИТУАЦІЯ НА ТЕРИТОРІЇ ДОНЕЦЬКОЇ ТА ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТЕЙ

ECOLOGICAL SITUATION IN DONETSK AND LUHANSK REGION