11 Липня 2017

Україна повинна перемогти дипломатичним шляхом, – Г. Тука

Заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Георгій Тука взяв участь в роботі круглого столу у Верховній Раді на тему «Реінтеграція непідконтрольних територій: міжнародна практика та українські реалії».

«Україні важливо зберігати національну стійкість. На Варшавському саміті НАТО у липні 2016 було визначено вимоги щодо забезпечення національної стійкості – це передусім означає зобов’язання держави щодо безперервного урядування і надання найважливіших державних послуг; стійкості енергозабезпечення; здатності ефективно справлятись з неконтрольованим переміщенням людей; стійкості водо-забезпечення та постачання продовольства; здатності надавати медичну допомогу великій кількості людей; стійкості систем комунікацій; стійкості транспортної системи. Нам постійно наводять до прикладу досвід Хорватії . Маніпуляція полягає в тому, що нам говорять лише про військовий шлях вирішення проблеми. Але хорватський досвід чітко показує: проводились дві операції – одна військова, але паралельно обов’язково дипломатична. Україна повинна перемогти дипломатичним шляхом», – сказав Георгій Тука.

тука донбасс
Директор Центру з прав людини, професор права в Університеті Оттави (Канада) Джон Пакер наголосив, що Україна може залучити величезну фізичну силу для розв’язання конфлікту, але це не стане стабільним рішенням, воно не приведе до миру і єдності.

«Обов’язок будь-якої держави у здійсненні суверенітету продемонструвати свою ефективність. Держава Україна зобов’язана виконати свої позитивні зобов’язання. Це стосується питань добробуту людей. Треба думати, як можна це зробити в нових умовах – охорона здоров’я, освіта, питання, пов’язані зі спадщиною, громадянством, виплата пенсій. 25 тисяч людей перетинають КПВВ. Розглядайте це як можливість – і не можливість пропаганди, а можливість почути людей, реагуйте на їхні потреби.», – переконаний Джон Пакер.

111

У свою чергу Паата Закареішвілі, колишній Державний міністр з питань примирення та громадянської рівності Грузії в період з 2012 до червня 2016, відзначив, що в Україні є перевага – Донецька і Луганська області тривалий час існували в межах незалежної України, а це значить, що громадяни мають з чим порівняти ситуацію. За його словами, конфлікт в Грузії розпочався одразу після розпаду СРСР, тому там не вдалося використати цю перевагу.
В Грузії одразу після початку збройного конфлікту був прийнятий закон про окупацію, який згодом був засуджений Венеціанською комісією. На думку експерта, він багато в чому шкодить самій Грузії, наприклад, обмежуючи свободу переміщення. «Я вважаю що закон про окупацію спрацював проти самої Грузії», – відзначив Паата Закареішвілі.

Учасник заходу народний депутат Наталія Веселова зазначила також, що вже зараз громадяни на непідконтрольних територіях, які отримують пенсію в Україні, є «агентами впливу України». Це визнають навіть представники незаконних збройних формувань. Вона також навела приклад, що при голосуванні за громадську раду при Міністерстві охорони здоров’я найбільша кількість людей, що віддали свій голос за громадські організації, що займаються захистом прав внутрішньо переміщених осіб, була з непідконтрольних територій. Адже мешканці непідконтрольних територій дуже активно цікавляться тим, що відбувається на вільній території. Таким чином діалог залишається найбажанішим та найдієвішим способом врегулювання ситуації.

тука+веселова