Об’єкт «Кліваж»: небезпека екологічної катастрофи

Довідкова інформація стосовно радіаційної небезпеки Об’єкту “Кліваж” на шахті «Юнком» (м. Юнокомунарівськ, Донецька обл.)
 
Небезпека екологічної катастрофи на даній шахті пов’язана із тим, що у разі підняття шахтних вод на поверхню, гранично допустима концентрація радіоактивних речовин може перевищувати допустиму норму. Заражені шахтні води можуть потрапити в річку Булавин, що може становити загрозу для людей.
 
Екологічний моніторинг шахти «Юнком» протягом 2002-2013 років здійснювався шляхом відбору проб води та їх направлення до лабораторій для перевірки складу води на перевищення гранично допустимих концентрацій радіонуклідів, вмісту мінеральних речовин, солей.
 
В 2002 році шахта «Юнком», як неперспективна, була закрита і в період з 2002 по 2017 рік працювала в режимі водовідливу. За непідтвердженою інформацією в 2017 році відкачування шахтних вод на шахті «Юнком» припинено.
 
Довідково:
 
Шахта «Юный комунар» (Юнкон) запущена в роботу в 1911 році. Вона розташована в н.п. Юнокомунарівськ, поблизу м. Єнакієво Донецької області. За характером виробництва шахта відносилась до «газових» з великою частотою викидів метану і газового пилу під час проведення гірничих робіт. За період з 1959 по 1979 рік на шахті зафіксовано 235 викидів, 28 із яких закінчились смертю шахтарів.
 
16 вересня 1979 року з метою зниження напружень в гірничих масивах для підвищення безпеки виробітки вугільних пластів було проведено підземний ядерний вибух (Об’єкт «Кліваж»). Потужність ядерного заряду становила 0,2-0,3 Кт тротилового еквіваленту. Вибух було здійснено в східному крилі шахти на глибині 903 м між вугільними пластами «Дев’ятка» та «Цегельний».