5 Липня 2017

Переселенці – це людський капітал, який дозволив відкрити в Маріуполі за один рік три вищих навчальних заклади

5 липня заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України взяв участь у круглому столі в рамках всеукраїнської ініціативи «Міста солідарності». Захід присвячений першій річниці ініціативи, в якій Маріуполь став першим містом в Україні з подібною відзнакою – за дух солідарності громади і прийняття понад 100 тисяч переселенців від початку конфлікту.

Під час заходу Представник агентства ООН у справах біженців в Україні Пабло Матеу наголосив, що Маріуполь може бути прикладом вдалої реалізації проекту. У свою чергу Герогрій Тука відзначив, що сьогодні треба переводити розмову в русло допомоги громадам в цілому, а не окремо внутрішньо переміщеним особам. Він сказав:

Громади не були готові прийняти таку велику кількість переселенців. Це додаткове навантаження на інфраструктуру – медичне обслуговування, дитсадки і школи, навантаження на водоочисні системи, електроенергетичну сферу тощо. Можливо сьогодні варто перестати розподіляти людей на «корінне населення» та внутрішньо переміщених осіб. Треба уникати такої сепарації. Велика частина людей вже інтегрувалася у місцеві громади. Треба братися за комплексне вирішення проблем громади

8G7A4947

Водночас міський голова Маріуполя Вадим Бойченко наголосив, що місту вдалося використати у позитивному сенсі хвилю внутрішньо переміщених осіб. 

Ми проаналізували – хто ці люди, які приїхали до нас? Виявилося, що це – еліта. Багато викладачів, професорів, лікарів та медичного персоналу. Тоді ми почали переговори про релокацію вищих навчальних закладів. Результат – 1 вересня 2017 року у Маріуполі розпочнеться навчання у трьох вищих навчальних закладах з непідконтрольних територій. Це Донецький національний медичний університет ім.. М. Горького, Донецький юридичний інститут МВС України, Донецький державний університет управління

Вадим Бойченко також відзначив, що це може бути прикладом вирішення проблем громади, адже молодь залишатиметься в місті. Це дозволить вирішити проблеми Нацполіції, яка укомплектована лише на 30%, а також дозволить вийти на пенсію 50% медичних працівників, які наразі не можуть покинути роботу через брак кадрів.

DSC_0704

Він також повідомив, що місто готове розглядати проекти софінансування житла для внутрішньо переміщених осіб. За його словами, в Маріуполі 1 липня вже було відкрите перше в Україні соціальне житло на 33 квартири. До кінця 2017 очікується відкриття другого будинку, а в першій половині 2018 – третього. Це дозволить забезпечити 150 сімей.

Для забезпечення безпеки громадян в місті встановлено  40 автономних камер, при цьому планується збільшити їхню кількість до 240.

Також в місті був реалізований проект із забезпечення населення питною водою. Це пов’язано з тим, що наразі пошкоджено водогін і Маріуполь не може отримувати воду із Сіверського Дінця. Альтернативним джерелом стало Старокримське водосховище. Проблема була пов’язана з тим, що мінералізація води Старокримського водосховище суттєво вища за Сіверський Донець. Програма «Соціальна вода» дозволила безкоштовно забезпечити очищеною питною водою 150 закладів міста та відкрити 60 об’єктів підприємництва, де громадяни можуть купити питну воду за ціною 35 копійок за літр.

Під час круглого столу особлива увага приділялась тому, що містам необхідна допомога для того, щоб знизити соціальну напругу. Вдалим прикладом рішення цієї проблеми можна назвати безкоштовний концерт Святослава Вакарчука для 30 тисяч мешканців міста.

8G7A4892 (1)