31 Травня 2018

Правовий статус осіб зниклих безвісті має бути врегульованим на законодавчому рівні

Нещодавно Комітетом з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин ухвалено рішення рекомендувати Верховній Раді України прийняти в другому читанні і в цілому проект Закону «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти».

У зв’язку зі збройною агресією РФ на сході України, питання щодо пошуку, обліку та реєстрації осіб зниклих безвісти стоїть дуже гостро особливо серед родин, що розшукують своїх рідних на окупованих територіях. Впродовж останніх років особам зниклим безвісти приділяється недостатньо уваги. Ця проблема, пов’язана зі значними стражданнями як окремих осіб, родин, так і суспільства в цілому, і має довгострокові наслідки, що охоплять і постконфліктний період.

Ще у  2016 року МТОТ в консультаціях з  делегацією Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні та у співпраці із Іриною Геращенко – Уповноваженою Президента з питань мирного врегулювання конфлікту в Донецькій і Луганській областях, першим Віце-спікером Верховної Ради України, розпочали роботу над новим законопроектом, який би дозволив врегулювати як питання Єдиного реєстру даних про осіб, зниклих безвісти (як військовослужбовців, так і цивільних осіб), так і створення ефективних механізмів для їх розшуку, а також забезпечив права рідних і близьких на інформацію щодо їх зниклого родича та державну підтримку. До обговорень  проекту закону залучалися науковці з різних куточків України, громадські та міжнародні організації.

Внесення законопроекту на розгляд до Верховної Ради України відбулося ще  22 листопада 2016 р., (№ 5435) Іриною Геращенко. За цей час до законопроекту було подано 132 поправки, дві третини з яких враховано. Окрім цього МТОТ здійснювався постійний супровід законопроекту під час розгляду на засіданнях комітетів Верховної Ради України.

Міжнародне гуманітарне право та міжнародне право прав людини містять норми, що регулюють питання захисту осіб, зниклих безвісти та їх родичів, зобов’язуючи органи державної влади вживати всіх можливих заходів для попередження випадків зникнення безвісти та усунення їх наслідків як у мирний час, так і під час збройного конфлікту та інших ситуацій насильства.

МТОТ сподівається, що проект Закону «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти», буде розглянутий народними депутатами України вже найближчим часом, адже це одне із пріоритетних завдань не тільки Уряду України а й держави загалом.