25 Січня 2018

Презентація в УКРІНФОРМ: підсумки роботи МТОТ за 2017 рік

24 січня в УКРІНФОРМ відбулась презентація підсумків роботи Міністерства з питань окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України за 2017 рік.

27330381_1945531728795008_125754497_o

Заступник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Георгій ТУКА та начальник управління  з питань внутрішньо переміщених осіб та гуманітарного співробітництва МТОТ Ірина КАЛУПАХА коротко окреслили процес становлення Міністерства та висвітлили основні досягнення його діяльності у минулому році.

Безымянный

Головним чином мова йшла про прийняття Урядом важливих регуляторних документів, які були розроблені МТОТ.

Одним із перших важливих прийнятих документів став План заходів реінтеграції окремих територій Донецької та Луганської областей, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, головними завданнями якого визначено допомогу громадянам України, які залишаються на непідконтрольних українському Уряду територіях (НКТ), посилення довіри до України, єдність держави, затверджений розпорядженням КМУ від 11 січня 2017 р. № 8-р (далі – План заходів).

Метою Плану заходів є допомога громадянам України, які залишаються на НКТ, посилення довіри до України, єдність держави.

Під час презентації висвітлено результати реалізації Плану заходів по 12-ти основних напрямках:

8-р

 

Зокрема мова йшла про налагодження роботи контрольно пропускних пунктів в’їзду-виїзду (КПВВ) та організація тимчасової інфраструктури, спрощення умов перетину КПВВ для громадян України та подолання корупції; організації надання психологічної, медичної та гуманітарної допомоги;  адміністративних, юридичних, соціальних послуг тощо.

8-р - діти

 

Можна з впевненістю сказати, що 2017 рік став роком зрушення у справі відновлення свободи засобів масової інформації та безперешкодного доступу до публічної інформації:

Свобода

 

Міжнародне гуманітарне право (МГП) – це один із найпотужніших інструментів міжнародного співтовариства для збереження безпеки та гідності людей під час війни, і який обмежує методи та засоби ведення воєнних дій,  прагне захистити тих, хто не бере або перестав брати участь у воєнних діях.

Важливим кроком до забезпечення належного виконання норм МГП на території України стало прийняття 26 квітня 2017 року постанови про утворення Міжвідомчої комісії з питань застосування та реалізації норм міжнародного гуманітарного права в Україні під головуванням Міністра Вадима Черниша.

МГП

 

Особливої уваги заслуговує прийняття в листопаді минулого року Стратегії інтеграції внутрішньо переміщених осіб та впровадження довгострокових рішень щодо внутрішнього переміщення на період до 2020 року (розпорядження КМУ від 15.11.2017 р. № 909-р, далі – Стратегія).

Основними напрямками Стратегії визначено соціально-економічну інтеграцію внутрішньо переміщених осіб; підвищення самодостатності та незалежності внутрішньо переміщених осіб з врахуванням інтересів приймаючих громад; налагодження ефективної взаємодії внутрішньо переміщених осіб з приймаючими громадами та органами державної влади, органами місцевого самоврядування на засадах партнерства; скорочення триваючого внутрішнього переміщення в Україні у зв’язку з постійною зміною місця перебування внутрішньо переміщених осіб; усунення будь-яких проявів дискримінації та досягнення соціальної єдності.

На сьогодні в рамках реалізації Стратегії Уряд України підвищив грошову допомогу ВПО на оплату житлово-комунальних послуг, зокрема:

  • особам, які отримують пенсії, та дітям – до 1 000 гривень;
  • сім’ям – до 3 000 гривень;
  • багатодітним сім’ям –  до 5 000 гривень.

Також на виконання Стратегії Урядом прийнято рішення про створення ефективного механізму надання  тимчасового житла для ВПО, а саме забезпечення на рівних умовах права ВПО ставати на облік громадян, які потребують надання житлового приміщення з фондів житла для тимчасового проживання.

Постановою КМУ від 4 жовтня 2017 р. № 769  визначено Порядок використання субвенції. Сьогодні вже можна говорити про перші відчутні результати щодо надання у тимчасове користування житла ВПО, відкриття Центрів з надання адміністративних послуг (ЦНАП), покращення інфраструктури, удосконалення виробництва тощо.

8-р Житло

 

Також важливим досягненням наприкінці 2017 року стало затвердження Державної цільової програми відновлення та розбудови миру в східних регіонах України (постанова КМУ від 13 грудня 2017 р. № 1071), в якій закладено сприяння вирішенню потреб з економічної відбудови, проблем внутрішньо переміщених осіб та діяльність щодо розбудови миру та громадська безпека. Програма ґрунтується на трьох стратегічних складових: відновлення інфраструктури, економічне відновлення, розбудова миру та соціальна стійкість.

 

27393548_1945536748794506_2032257755_o

 У заході взяли участь представники провідних медіа України та громадськості.

 

27335810_1945531098795071_222657960_o

По завершенню презентації відбувся брифінг, під час якого спікери відповіли на запитання журналістів, обговорили проблемні питання, які підлягають вирішенню у 2018 та наступних роках.