5 Серпня 2016

Проведено другий етап консультацій з обговорення Концепції Державної цільової програми «Відновлення та розбудова миру у східних регіонах України»

Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб за сприяння ПРООН та Світового банку провело другий етап консультацій з обговорення Концепції Державної цільової програми «Відновлення та розбудова миру у східних регіонах України». До участі були запрошені представники територіальних громад Донецької, Луганської, Харківської, Дніпропетровської, Запорізької областей та представники регіональної влади, серед яких керівники та фахівці з питань економіки, інфраструктури, соціального захисту, житлово-комунального господарства. 3 та 4 серпня консультації проходили у м. Святогірськ та м. Дніпро.
Зазначимо, що Державна цільова програма ґрунтується на результатах Оцінки відновлення та розбудови миру в Україні (ОВРМ), затвердженої розпорядженням Кабінету Міністрів України № 797-р від 5 серпня 2015 р. Розроблена Концепція – це результат консультацій з громадськими організаціями, представниками органів державної влади та місцевого самоврядування, міжнародних організацій, народними депутатами України та науковцями, що проводились в лютому-квітні 2016 року у формі публічного громадського обговорення та електронних консультацій.

Програма передбачає комплексний та повноцінний розвиток територій, що постраждали внаслідок конфлікту. Її реалізація забезпечить стабільні темпи економічного зростання та соціального розвитку громад східних регіонів, підвищення якості життя населення через зміцнення їх спроможності та соціальної стійкості, а також стимулювання економічної активності.
Автори Концепції перш за все виходили з того, що саме громади стикаються з великою кількістю внутрішньо переміщених осіб, яких, за даними Міністерства соціальної політики, сьогодні нараховується 1,8 млн осіб. Саме громади вирішують проблеми надмірного навантаження на соціальну інфраструктуру міст і містечок східного регіону – на лікарні, дитячі садочки, школи, саме в приймаючих громадах спостерігається напруження між переселенцями та місцевим населенням. Тому необхідно швидко і ефективно навчитися реагувати на ці виклики та діяти в трьох напрямках:
1) відновлення критичної інфраструктури та ключових соціальних послуг: освіта, охорона здоров’я, соціальних захист, енергетика, транспорт, водопостачання та водовідведення;
2) економічне відновлення: підтримка малого та середнього бізнесу, створення робочих місць, підвищення рівня зайнятості населення, зростання доходів, відтворення людського потенціалу, забезпечення розвитку промисловості, будівництва, сільського господарства, розширення доступу до фінансових послуг;
3) зміцнення соціальної стійкості, розбудова миру та громадської безпеки: досягнення соціальної єдності, відновлення довіри, сприяння культурному діалогу, розвиток інститутів громадянського суспільства, розвиток місцевого самоврядування в контексті децентралізації, забезпечення психологічної та соціальної підтримки населення, яке постраждало внаслідок конфлікту.

«В рамках широкого обговорення Програми ми прагнемо отримати повну інформацію про потреби та можливості регіону, аби відобразити це в документі, – зазначив під час виступу у Святогірську Міністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб Вадим Черниш. – Стане зрозуміло, які наміри має кожна громада та регіональна влада, і що саме залежить від центральної влади. Нам потрібно об’єднати зусилля, скоординувати джерела фінансування, визначити, скільки ресурсів бракує – фінансових, людських, організаційних – для того, аби рухатися далі. Ресурси, скеровані на відновлення та розбудову миру необхідно виділяти під ті пріоритети, які встановить для себе кожна громада, дотримуючись процедури та методології. Ми впевнені, що лише консолідація зусиль на всіх рівнях допоможе вирішити нагальні проблеми людей, які постраждали внаслідок конфлікту», – додав Міністр.
Другий етап консультацій проходив в форматі тематичних обговорень в групах за напрямками, щодо визначення програмних заходів за трьома стратегічними компонентами Програми.

Позначки:, ,