12 Травня 2017

Питання екології в Луганській та Донецькій областях необхідно ставити на переговорах у Мінську, – В. Черниш

Міністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Вадим Черниш взяв участь у міжвідомчій нараді з вирішення проблемних питань в екологічній сфері Донбасу, під головуванням Віце-прем’єр-міністра – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Г. Зубка.

У нараді також взяли участь представники профільних міністерств України, учасники економічної та гуманітарної підгруп ТКГ в Мінську, а також Донецької та Луганської обласних військово-цивільних адміністрацій.

Під час наради учасники заслухали інформацію щодо вжитих і запланованих заходів задля відновлення екології Донбасу та про стан об’єктів критичної інфраструктури у Донецькій та Луганській областях.

«Потрібно у найкоротший термін провести екологічний моніторинг на Донбасі, визначити основні проблеми та у короткостроковій перспективі за підтримки профільних міністерств реалізувати заходи, спрямовані на відновлення екологічної сфери на Сході України», – зауважив Геннадій Зубко.

Віце-прем’єр та інші члени Уряду особливу увагу приділили складній екологічній ситуації та ризикам техногенних і екологічних катастроф, пов’язаних з підприємствами на окупованих територіях. Після їх рейдерського захоплення окупаційною “владою” відсутній нормальний моніторинг дотримання екологічних норм і стандартів, і це викликає особливу занепокоєність. Критичною є ситуація із затопленими шахтами на окупованих територіях, де рівень води майже досяг гранично допустимо рівня і потребує прийняття негайних профілактичних заходів. Всі учасники наради висловили позицію, що потрібно вимагати негайного допуску до затоплених шахт міжнародних експертів, негайного відкачування води.

«Вирішення екологічних проблем на сході потребує якісної координації між органами центральної та місцевої влади, а також тісної співпраці з представниками міжнародних організацій, що здійснюють оцінку та моніторинг ситуації. Профільні відомства, в першу чергу, повинні мати цілісну картину, аналіз та оцінку ризиків, а також заздалегідь спланований порядок дій у випадку небезпечних ситуацій. Безперечно, питання екології в Луганській та Донецькій областях необхідно ставити на переговорах у Мінську. Перш за все нам потрібно уточнити список усіх підприємств на непідконтрольних територіях, які потребують уваги та доступу міжнародних експертів для упередження надзвичайних ситуацій екологічного та техногенного характеру», – зазначив Вадим Черниш.

Представник України у підгрупі з гуманітарних питань ТКГ Ірина Геращенко поінформувала присутніх про складну ситуацію, пов’язану з проведенням ремонтних та відновлювальних робіт підприємств, розташованих поблизу лінії розмежування. Попри те, що це питання постійно піднімається під час дискусій в Мінську, досі не отримано від РФ та ОРДЛО гарантій безпеки для проведення ремонтних робіт і дотримання тиші на цей час.

«У зв’язку з обстрілами з боку незаконних збройних формувань, на ряді підприємств порушено виробничий цикл, що може мати негативні наслідки для екології регіону та безпеки місцевих мешканців», – зауважила Перший віце-спікер.

Вона також акцентувала увагу на тому, що особливе занепокоєння викликає ситуація на фенольному заводу ТОВ «НВО «Інкор і Ко», розташованого неподалік м. Торецьк, також необхідність проведення ремонтних робіт ДФС, водогону для Авдіївського коксохімічного комбінату, інших стратегічних та інфраструктурних об’єктів.

Особливо складною є ситуація на Донецькій фільтрувальній станції (ДФС), розташованій поблизу с. Крута Балка Ясинуватського району, Донецької області. Адже на території ДФС для виробничих цілей зберігається 2,4 т рідкого хлору, і у разі пошкодження контейнерів із рідким хлором або при пошкодженні трубопровідної магістралі для подачі хлору можливі випари хлору в атмосферу, що призведе до забруднення навколишнього середовища отруйними речовинами в радіусі 36 кілометрів. Тому ключовим залишається питання безпеки регіону, моніторинг представників місії СММ ОБСЄ дотримання тиші навколо інфраструктурних і екологічно небезпечних об’єктів.

За результатами наради було вирішено доручити представникам Донецької та Луганської областей актуалізувати план заходів задля вирішення проблемних питань у сфері екології на Донбасі.