26 Травня 2017

Радник Міністра Олеся Цибулько взяла участь у міжнародній конференції щодо постконфліктного права

Радник Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Олеся Цибулько взяла участь у міжнародній науковій конференції «Пост-конфліктне правосуддя в Україні», яка відбулася за сприяння Української Гельсінської спілки.

Під час заходу близько 50 вчених обговорили стандарти міжнародного права в галузі прав людини і міжнародного гуманітарного права під час і після збройного конфлікту, а також використання механізмів пост-конфліктного правосуддя для «гібридних» збройних конфліктів. На думку Олесі Цибулько особливо цікавим для України є вивчення ролі міжнародних судових органів.

«Роль міжнародного суду – встановити факти. Суспільство дізнається правду про військовий злочин – це повинно сприяти завершенню конфлікту. Але на практиці цього часто не відбувається. Нам дуже важливо розібратись чому, і що необхідно зробити для того, щоб примирити населення України після завершення війни на сході України», – відзначає Олеся Цибулько.

Важливо розуміти, що часто спільноти оцінюють рішення міжнародного суду через призму власних упереджень. Особливу увагу цьому питанню приділив Marko Milanovic (Ноттінгемський університет, Англія) у своїй доповіді.

«Я сам з колишньої Югославії. На нашому прикладі дуже легко розказати як місцеве населення сприймає міжнародний суд. Наприклад, тільки 10% сербів змирилися з рішенням суду про найбільший злочин – геноцид. Ми проводили дослідження у Сербії, Косово, Македонії, Хорватії – в усьому регіоні.  Зрештою жодна сторона не визнає, що вона діяла саме так, як встановив суд. Люди тепер ненавидять міжнародний суд! Тільки ті, кого визнають жертвами, зазвичай погоджуються», – сказав він.

За словами доповідача, здебільшого так стається через те, що кожна спільнота має свою «паралельну правду», яка породжується «фейковими новинами». При цьому, якщо еліта вважає, що робота трибуналу загрожує їхньому контролю над суспільством, то саме ця еліта створюватиме найбільші перепони у визнанні рішень суду.