2 Серпня 2018
РФ використовує агентів впливу в різних країнах світу для дестабілізації ситуації та просування політики Кремля, – безпековий форум в Аспені, США
Про загарбницькі дії Росії говорили на дев’ятому щорічному міжнародному безпековому форумі в м. Аспен, США («Aspen Security Forum»), що тривав з 18 по 21 липня 2018 року. Міністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Вадим Черниш взяв участь у дискусійній панелі, де йшлося про втручання Російської Федерації (РФ) у внутрішні справи різних країн та стратегічні цілі країни-загарбника.
Цього року на міжнародному форумі в Аспені виступали глави розвідувальних агентств США та інших країн світу, а також відомі дипломати, політики, журналісти. Міністр Вадим Черниш взяв участь у престижному заході на запрошення Інституту Аспена, оскільки однією з ключових тем, яку обговорювали під час «Aspen Security Forum» була тема консолідованої відповіді на агресивні, в тому числі приховані дії Російської Федерації, зокрема, в Україні.
20 липня під час дискусійної панелі за участю Міністра присутні говорили про те, яким чином РФ діє в усьому світі, які методи використовує, чому список «жертв Путіна» росте і чисельно, і географічно – обговорювалися не лише конфлікти, інспіровані РФ на території колишнього Радянського Союзу, але й зухвалі випадки отруєння людей в західних країнах, де у справах простежується участь Кремля, з’ясовували, як працює російській уряд і якими є його стратегічні цілі.
Вадим Черниш у своєму виступі чітко окреслив, що РФ сьогодні активно діє у двох вимірах – військовому і невійськовому. Він зазначив, що МТОТ, серед іншого, відстежує невійськові методи, аби не дозволити Росії впливати на процеси всередині країни, блокувати розділення суспільства та сприяти поверненню українських громадян, які перебувають в тимчасовій окупації.
«Військові і невійськові методи РФ застосовує паралельно, і дуже важливо розуміти, що основне поле бою – інформаційне, культурне, економічне та політичне середовище. Це не лише пропаганда, це корупційні впливи, підкуп чиновників та політиків, адже таким є доктринальний підхід РФ, що має на меті зробити Україну крихкою та перетворити її на легку здобич. Росія використовує олігархів через роботу легальних підприємств, які складають основу економіки країни. Використовуючи бізнес, вона впливає на ситуацію, аби шкодити і досягати мети. У нас є спільний кордон і це полегшує РФ задачу, але ця країна вже проникла і в США, незважаючи на відсутність такого кордону. Натомість демократичні цінності до Росії не потрапляють – існують суттєві бар’єри, але й пасивність деяких західних країн відіграє суттєву роль в цьому.», – сказав Міністр.
Під час відповіді на запитання щодо так званого «референдуму по Донбасу», Вадим Черниш зазначив, що це повністю протирічить Мінським угодам і є абсолютно неприйнятним.
«Як відомо, згідно з російською «докриною Герасимова», баланс військових та невійськових методів Росії складає один до чотирьох. Відволікання союзників – основна частина цієї доктрини, тобто, реальна ціль – спричинити плутанину і хаос, заплутати гравців, надаючи їм різну інформацію. Україна – суверенна держава і вирішуватиме питання референдуму самостійно, ніхто інший нав’язати цього не може.», – зауважив він.
Вадим Черниш запевнив учасників форуму, що Україна високо цінує і розраховує на подальшу всебічну підтримку і допомогу з боку міжнародних партнерів для відновлення миру та подолання наслідків російської військової агресії.
Учасники дискусійної панелі дійшли висновку, що Росія сьогодні – це постійний стан атаки по всіх сферах, атаки, яку завжди можна заперечити. Вона використовує агентів впливу в різних країнах світу для просування інтересів Кремля, працює ціла мережа політиків, дипломатів, представників силових структур, які намагаються реалізовувати плани РФ. Понад усе Росія прагне утвердитися в статусі супер-держави, припинити міжнародну ізоляцію і зберігати вплив на країни-сусіди. Відтак усіляко втручатиметься у справи Білорусі, Молдови, України, Грузії та інших країн колишнього радянського табору.
Під час форуму також розглядалися теми запобігання конфліктам, боротьби з тероризмом, національної безпеки, контртероризму та кібербезпеки.