8 Грудня 2016

Розбудова миру – це невід’ємний компонент всебічного розвитку держави, – Вадим Черниш

У Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький арсенал» відбулася міжнародна конференція «Шлях до миру: людський вимір», співорганізатором якої виступило Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України.

panel1

Міністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Вадим Черниш та заступник Міністра Георгій Тука взяли участь у двох дискусійних панелях конференції: «Конфлікт в Україні у глобальній перспективі: міжнародні практики розбудови миру» та «Засоби розбудови миру: соціальний діалог, культура та освіта». Третя дискусійна панель була присвячена визначенню ролі засобів масової інформації у висвітленні збройних конфліктів.

img_0146

Учасниками заходу стали також Лілія Гриневич – Міністр освіти і науки України, Ніл Вокер – Координатор системи ООН, Представник Програми розвитку ООН, Координатор з гуманітарних питань в Україні, Пабло Матеу – Представник Агентства ООН у справах біженців (UNHCR), Джованна Барберіс – Голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні, Анна Гесс Саргсян – Старший координатор програм у Mediation Support Team, Швейцарська вища технічна школа Цюриху (ETH Zürich), Анне Аллінг – Міжнародний журналіст-фрілансер, співзасновник проекту War Zone Freelance Exhibition.

Загалом, конференція об’єднала понад 200 українських та іноземних учасників, серед яких – представники органів влади, міжнародних організацій та дипкорпусу, експерти з розбудови миру, представники неурядових організацій, діячі культури та освіти, представники мас-медіа.

img_9487

Серед іншого обговорювалися можливості відновлення миру невійськовими засобами, зокрема, за допомогою соціального діалогу, культури, освіти та ЗМІ. Важливим чинником для України тут є досвід інших країн.

«Це перша в Україні дискусія високого рівня на тему технологій розбудови миру та дивідендів від миру для суспільства та держави. Напевно, вона мала відбутися ще 2 роки тому, тому дуже важливо не зволікати з таким діалогом, залучаючи до нього більше людей – і в Києві, і на місцях. Конфлікти в інших точках світу засвідчили вирішальну роль журналістів, освітян, культурних діячів та пересічних громадян у врегулюванні та постконфліктному відновленні. На часі під цим кутом зору подивитися і на ситуацію в Україні», – заявив Вадим Черниш.

Не оминули учасники увагою і теми, пов’язані з внутрішнім переміщенням в Україні, міжнародні практики врегулювання конфліктів та постконфліктного відновлення, культурну дипломатію, як засіб попередження та вирішення конфліктів, роль освіти у поверненні дітей внутрішньо переміщених осіб до нормального життя.

«Ми говоримо про цілу країну, як саме вона залежить від того, що відбувається на Сході та в Криму, чи демонструє вона ті цінності, про які ми дуже часто говоримо? Чи поважаємо ми родину, яка страждає? Чи розуміємо, в якому стані перебуває людина, яка втратила все? Коли така людина починає нове життя в іншій громаді, чи здатні ми їй допомогти  і розділити ту біду, в яку потрапила і вона, і вся країна? Якщо ні, створюється напруга між приймаючою групою людей і тими, хто прибув. Ми відновлюємо мости та будинки, а чи працюємо ми так з людською свідомістю? Чи ми створили єдину потужну громаду, всередині якої дбають оди н про одного? Міжнародний досвід нам каже, що розуміння конфлікту та його наслідків має буди всеосяжним. Це питання інфраструктури, економіки, але третій компонент, невід’ємний від попередніх – це розбудова миру. Наприклад, ставлення до внутрішньо переміщених осіб має ґрунтуватися на повазі і взаєморозумінні – це одна із складових розбудови миру. На жаль, сьогодні значна кількість законів не дозволяє державі діяти ефективно, тому одним із наших пріоритетних завдань є підготовка, спільно з міжнародними партнерами та громадськістю, відповідних змін до нормативної бази, яка стосується прав ВПО. Необхідно також мобілізувати фінансові та людські ресурси для того, аби почати вирішувати ці проблеми», – зазначив під час виступу Міністр Вадим Черниш.