14 Лютого 2018

Ризики і можливості введення миротворчої місії ООН на Донбас – у МТОТ відбулась зустріч з генералом Яакко Оксанена

“Якщо ви вважаєте, що з припиненням обстрілів настає мир – ви помиляєтесь”, – міжнародний експерт з питань миротворчих місій ООН генерал Яакко Оксанен

 13 лютого у Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України відбулась зустріч з міжнародним експертом та учасником декількох миротворчих місій ООН генералом Яакко Оксаненом.

Відкриваючи захід Міністр Вадим Черниш  підкреслив актуальність розповсюдження в українському суспільстві інформації щодо миротворчих місій Організації Об’єднаних Націй, а також залучення українців до широкого обговорення  можливих сценаріїв здійснення таких місій на сході України.

IMG_0949

Генерал Яакко Оксанен коротко окреслив структуру Організації Об’єднаних Націй, особливості та умови членства. фінансування, а також розповів про основні задачі ключових органів, докладніше зупинившись на діяльності Ради Безпеки ООН. Зокрема, він поділився досвідом здійснення декількох миротворчих місій, в яких безпосередньо брав участь: UNTSO на Близькому Сході, UNIFIL у Лівані та інші.

Також Яакко Оксанен розповів про типові задачі миротворчих місій: це запобігання і врегулювання міждержавних та внутрішніх конфліктів, спостереження і контроль за додержанням угод про припинення вогню та інших ворожих дій, організація гуманітарної та медичної допомоги місцевому населенню, забезпечення безпеки та дотримання прав людини,  допомога у подоланні насідків конфліктів, включаючи гуманітарне розмінування, відновлення миру тощо.

IMG_0932«Статут ООН покладає на Раду Безпеки відповідальність за підтримання міжнародного миру і безпеки під час виконання миротворчих місій. Надзвичайно важливим є забезпечення концепції 3-хстороннього механізму: об’єктивність та неупередженість – це основні цінності Організації Об’єднаних Націй», – підкреслив Яакко Оксанен

Під час дискусії обговорювались умови здійснення миротворчої місія ООН на Сході України, можливості та ризики введення миротворчого контингенту ООН для відновлення миру та безпеки на тимчасово неконтрольованій Урядом України території.

IMG_1002

Яакко Оксанен зазначив, що рішення про миротворчу місію може розглядатись тільки на прохання України, яка передусім має досягти внутрішньої згоди стосовно послідовності дій та розробки чіткої стратегії. Також, було звернено увагу на необхідність попередньої інформаційної кампанії, спрямованої на побудову довіри місцевого населення до миротворчого контингенту. Зазвичай така кампанія розпочинається за 2 роки до введення миротворчих місій ООН.
На завершення зустрічі Міністр Вадим Черниш подякував генералу Яакко Оксанену за змістовну розповідь та безцінний досвід, який безумовно буде використано для більш глибокого осмислення миротворчих місій, а також у подальшій діяльності підрозділу Міністерства з питань конфліктного та постконфліктного врегулювання.

«Сподіваємось, що інтерес українських політиків та урядовців до можливості здійснення миротворчої місії на Донбасі переросте в конкретні дії та рішення для досягнення миру та злагоди в Україні», – зазначив Вадим Черниш