10 Липня 2018

Спільна заява лідерів Європи та Президента України щодо ситуації в Україні

9 липня в м. Брюсель відбувся 20-й саміт Україна-ЄС в рамках якого сторони на найвищому рівні  обговорили  ключові питання щодо ситуації в Україні.

Президент Європейської ради Дональд Туск, Президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер та Президент України Петро Порошенко виступили зі спільною заявою щодо ситуації в Україні.

В заяві лідери Європи та Президент України звернули увагу на важливість подолання соціально-економічних та гуманітарних наслідки конфлікту на сході України, підтримку внутрішньо переміщених осіб, відбудову Донбасу та підтримки територіальних громад, що постраждали внаслідок конфлікту:

«Беручи до уваги зусилля, що їх вже доклала українська влада, ми погодились, що слід продовжувати всеосяжно усувати соціально-економічні та гуманітарні наслідки конфлікту.

Ми погодилися з нагальною необхідністю надавати підтримку найбільш вразливим верствам населення на сході України, включаючи внутрішньо переміщених осіб. Ми підкреслили важливість подальшого полегшення доступу і переміщення людей і гуманітарних вантажів через лінію дотику, а також забезпечення повних прав громадянина України для тих українців, які проживають на території, тимчасово непідконтрольній уряду. ЄС висловив готовність долучитися до відбудови Донбасу, щойно ситуація це дозволить. Ми вітаємо чинні ініціативи, включаючи висловлені країнами-членами, які покликані надати цільову допомогу містам та районам, що знаходяться у зоні, ураженій конфліктом», – йдеться у заяві.

Впродовж останніх двох років, Уряд України ухвалив декілька стратегічних документів, що врегульовують питання надання підтримки громадянам, що проживають на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей, інтеграції в приймаючі громади внутрішньо переміщених осіб, відновлення та розвиток східних регіонів України, що  зазнали негативного впливу внаслідок конфлікту.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2017 р. № 1071 затверджено Державну цільову програму відновлення та розбудови миру в східних регіонах України. Метою Програми є соціально-економічний розвиток територіальних громад, підвищення рівня життя населення та соціальної стійкості, стимулювання економічної активності. 

Також розпорядженням КМУ 15 листопада 2017 р. № 909-р затверджено  урядову Стратегію інтеграції внутрішньо переміщених осіб та впровадження довгострокових рішень щодо внутрішнього переміщення на період до 2020 року. В документі, зокрема, йдеться про те, що члени громад, які приймають внутрішньо переміщених осіб, отримують не додаткове навантаження, а потужний ресурс для розвитку громад: інфраструктури, медицини, освіти, культури.

Не маючи доступу на окуповані території Уряд України розробив План заходів, метою якого є підтримка зв’язків з громадянами на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, забезпечення гуманітарного доступу міжнародних організацій для надання гуманітарної допомоги населенню цих територій,  реінтеграція зазначених території та їх населення в єдиний конституційний простір України. Вказаний план затверджений розпорядженням КМУ №8р 11.01.2017 року, за результатами 2017 року МТОТ опубліковано звіт про його виконання Урядом.

Урядовий план щодо реінтеграції населення АРК Крим та м.Севастополь, забезпечення їх прав і свобод, захисту громадян, які зазнали утисків у Криму, захисту культурної спадщини, розбудова КПВВ та транспортної інфраструктури для полегшення доступу на підконтрольну територію України був ухвалений Урядом 8 березня 2018 року.

В спільній заяві  також йдеться про засудження триваючих невибіркових обстрілів незаконними збройними формуваннями житлових районів та критично важливих об’єктів цивільної інфраструктури на сході України:

«Ми шкодуємо про продовження насильства на сході України та про його важкий тягар для цивільного населення і для ситуації в галузі прав людини. Ми найрішучішим чином засудили триваючі невибіркові обстріли житлових районів та критично важливих об’єктів цивільної інфраструктури. Ми підтвердили нашу повну підтримку зусиль в рамках “Нормандського формату”, ОБСЄ та тристоронньої контактної групи, спрямованих на стале і мирне врегулювання конфлікту на сході України на основі повного виконання Мінських угод усіма сторонами. При цьому ми підкреслюємо відповідальність, яку несе в цьому контексті Російська Федерація.

Ми підкреслили нагальну необхідність забезпечити повне дотримання мандата спеціальної Моніторингової місії (СММ) ОБСЄ, включаючи її необмежений, безпечний і безумовний доступ на територію всієї України, включно з районами вздовж українсько-російського кордону та Кримським півостровом.

Ми також погодилися з тим, що Україна відчуває потребу створити Національний центр з протимінної діяльності, з тим щоб ефективно боротися з проблемою мін та боєприпасів, які не розірвалися на територіях, охоплених конфліктом.

ЄС оголосив, що надасть ще 16 мільйонів євро на підтримку СММ ОБСЄ і до 4 мільйонів євро з метою зміцнення стійкості громад, що перебувають у зоні конфлікту, та для реінтеграції ветеранів конфлікту.

Нещодавно ЄС знову продовжив свої економічні санкції проти Росії, тривалість яких залишається чітко прив’язаною до повного виконання Мінських угод».