28 Серпня 2018

У липні МТОТ зафіксовано близько 200 подій, що дестабілізують ситуацію всередині суспільства

Впродовж останніх 4 років в  Україні все частіше почали спостерігатися акти вандалізму, насильства, релігійні та міжнаціональні провокації, маніпулювання історичними фактами, незаконне використання зброї та ряд інших подій, що розхитують ситуацію всередині країни та роблять її вразливою ззовні.

Через активні дії держави-агресора в Україні почали спостерігатися тенденції поляризації та радикалізації суспільства. Велика кількість радикально налаштованих організацій, які замість шляху діалогу обирають мову насилля, вандалізму, провокацій та ряд інших подій, розхитують ситуацію всередині країни. Такі тенденції вигідні державі-агресору для їх використання ззовні. Тримаючи українців в постійній напрузі спецслужби країни-агресора прагнуть перевести цю напругу до стадії конфлікту між громадянами України. Слід зазначити, що пропаганда – це  лише частина доктринального підходу РФ, який полягає в послабленні України та прагненні розхитати ситуацію всередині країни не стільки військовим шляхом, скільки використанням ситуації крихкості, яку держава-агресор хоче привнести до нашого суспільства.

Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб в Україні (МТОТ) здійснено аналіз інформації, отриманої з відкритих джерел, щодо ситуацій, які можуть дестабілізувати українське суспільство. Таких ситуацій у липні зафіксовано близько 200.

Для прикладу, 21 липня співробітники СБ України затримали завербованого незаконними збройними формуваннями диверсанта біля залізничної станції “Основа” у Харкові під час спроби здійснити постріл з гранатомета у вантажний потяг. У зловмисника вилучено гранатомет РПГ-22 та чотири бойові гранати Ф-1 та РГД-5 із запалами.

Досі одним із проблемних напрямків, що активно використовується державою-агресором для дестабілізації ситуації в Україні  залишаться псевдомінування. У Львові впродовж липня надійшло 27 електронних повідомлень та викликів про закладення вибухових пристроїв за різними адресами міста, ще 18 – у Харкові, здебільшого це місця з масовим перебуванням людей – метро та великі бізнес-центри. В Одесі  зафіксовано 7 таких випадків, однак цілями для псевдомінування стали районні суди міста та бази відпочинку. Головна мета повідомлень про замінування – виведення з ладу великих об’єктів з масовим перебуванням людей (бізнес-центри, ТРЦ, кінотеатри, та ін.), сіяння паніки серед населення, формування почуття страху, незахищеності у власній державі та громаді.

Паралельно із нагнітанням ситуації спостерігається велика кількість випадків незаконного виготовлення і розповсюдження нелегальної зброї та вибухонебезпечних предметів серед мирного населення, а також фактів насильства з їх використанням.  Для прикладу, на початку липня на Сумщині працівники поліції та СБУ виявили підпільний цех по виготовленню бойових набоїв та переробці зброї на вогнепальну. Правоохоронці вилучили 3 тисячі куль, 1,5 тисячі набоїв, 8 тисяч гільз, близько 4 кілограмів пороху і  майже 6 десятків магазинів до автоматичної зброї а також відповідне обладнання для переробки зброї під вогнепальну. Ще одним із таких прикладів є подія 22 липня, що сталася у Львові на площі Кафедральній: невідомий відкрив стрілянину по дівчині, яка грала на скрипці. Інший випадок стався у Лимані Донецької обл.: чоловік кинув в бік іншого саморобну гранату, внаслідок чого від вибуху травмовано 2-х осіб.

Перераховані ситуації трапляються  у більшості областей України, зокрема у Волинській, Дніпропетровській, Донецькій, Житомирській, Закарпатській, Луганській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Київській, Запорізькій, Миколаївській, Одеській, Херсонській, Хмельницькій, Черкаській, Чернівецькій, Чернігівській та Харківській областях.

Ще одним таким прикладом є надмірна активність радикальних організацій, діяльність яких дискредитує роботу виконавчої влади та місцевих рад. Зокрема у Конотопі (Сумська обл.) в кінці липня під час засідання міської ради відбулася бійня між місцевими депутатами та радикально налаштованими особами, через що постраждали 12 поліцейських та 9 цивільних осіб. Половину потерпілих правоохоронців госпіталізували з різними травмами. Близько 50 активних учасників сутички поліція затримала.

Інший випадок стався 12 липня, коли у  сесійну залу увірвалися так звані «активісти» та влаштували сутички з депутатами. В результаті зламано двері,  пошкоджено робочі місця депутатів Київради, двоє охоронців зазнали тілесних ушкоджень.

За даними моніторингу, у липні найбільша кількість випадків, що можуть дестабілізувати ситуацію в українському суспільстві зафіксовано у Львівській області (17%), Києві та Київській області (14%), Харківській (13%), Донецькій (10%), Луганській (8%) та Одеській (8%) областях.

Відповідно до положення про свою діяльність, МТОТ здійснює низку заходів для вирішення проблем, пов’язаних з конфліктом і вразливими територіями, а також має пріоритетом роботи –  посилення стійкості української держави перед викликами, які часто штучно створюються ззовні для її послаблення.

До таких заходів належать координаційні зусилля щодо моніторингу, аналізу даних, здійснення превентивних заходів стосовно вирішення конфліктів в громадах – не лише на сході країни, а по всій території України.