31 Жовтня 2018

У вересні кількість подій, що можуть дестабілізувати ситуацію всередині країни, зафіксованих МТОТ, сягає більше 420 випадків

Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб в Україні (МТОТ) здійснено аналіз інформації, отриманої з відкритих джерел, щодо ситуацій, які можуть дестабілізувати українське суспільство і зафіксовано більше 420 таких ситуацій.

Обіг незаконної зброї та використання її під час вирішення суперечок і розв’язання конфліктів  стає небезпечним важелем в руках держави-агресора. Нагадаємо, у вересні зафіксовано близько 360 випадків з використанням, виготовленням, зберіганням і розповсюдженням нелегальної зброї.

Для прикладу у Херсонській області правоохоронці виявили чоловіка, який збував зброю та боєприпаси. Затримали чоловіка під час спроби реалізації трьохсот шістдесяти грамів тротилу, п`ятиста грамів пластиду, ручної гранати «РГД-5» та саморобних вибухових пристроїв.

На Івано-Франківщині виявлено та вилучено у двох мешканців Коломийщини  та жителя Косівщини 42 патрони різного калібру, інший мав – пістолет «Zoraki MOD 914», 15 патронів  до автомата та 5 – до пістолета, а також предмет зовні схожий на нарізну вогнепальну гвинтівку і 8 патронів до нього.

На Львівщині у помешканні 51-річного чоловіка, правоохоронці виявили предмети, схожі на карабін системи «Браунінг», пневматичну гвинтівку, нарізну рушницю марки «ІЖ-17» з прицілом та глушником, набої, штик-ніж і два вибухові пакети.

З початку конфлікту на сході України, все частіше почала використовуватися риторика насилля. Подія в середині вересня сколихнула всю Україну: «Одна із радикальних організацій заявила, що у Львові 23 вересня учасники інших радикальних рухів розв’язали конфлікт та завдали важких ножових травм. Внаслідок нападу постраждали четверо учасників конфлікту — дві дівчини та двоє хлопців. Один із постраждалих хлопців — дістав важку травму голови та ножове поранення».

Сьогодні РФ вдало ідентифікує та використовує внутрішні проблеми України, які виникають на національному, ідеологічному ґрунті. Російська Федерація вже чотири роки використовує тезу про процвітання в  Україні насильства у зв’язку активністю радикальних рухів.  Після виходу повідомлення про подію в Україні, російськими ЗМІ розлетілися заголовки «Націоналісти влаштували різанину анархістів на Україні» (більше 40 тисяч результатів в пошуковій мережі).

Як діє держава-агресор.

Російська Федерація використовує кілька механізмів ідентифікації проблем, що створюють напругу, у тому числі засоби моніторингу відкритих мереж, агентурна мережа, дипломати та вербування. Після цього ідентифіковані проблеми розбиваються за пріоритетністю (проблеми, які можуть завдати найбільше шкоди українському суспільству), розподіляються на групи, щоб далі впливати на ці процеси. Всі ці протиріччя штучно розбурхуються у соціальних мережах, поширюються у спеціальних групах, ЗМІ (в тому числі іноземних), і таким чином створюються проблеми в українському суспільстві.

За даними моніторингу, у вересні найбільша кількість випадків, що можуть дестабілізувати ситуацію в українському суспільстві зафіксовано у Донецькій (12%), Херсонській (9%), Рівненській (8%), Одеській (7%), та Луганській (6%) областях.

Відповідно до положення про свою діяльність, МТОТ здійснює низку заходів для вирішення проблем, пов’язаних з конфліктом і вразливими територіями, а також має пріоритетом роботи –  посилення стійкості української держави перед викликами, які часто штучно створюються ззовні для її послаблення.

До таких заходів належать координаційні зусилля щодо моніторингу, аналізу даних, здійснення превентивних заходів стосовно вирішення конфліктів в громадах – не лише на сході країни, а по всій території України.

Інформація підготовлена Відділом з питань конфліктного та постконфліктного врегулювання