7 Червня 2017

Ухвалення законопроекту про зниклих безвісти під час цієї сесії Ради дозволить розпочати ефективний розшук людей уже в 2018 році

7 червня Комітет Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин направив проект Закону №5435 «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти»  на повторне перше читання. Альтернативний законопроект №5435-1 був відхилений.

Даний законопроект подала на розгляд Комітету перший віце-спікер, уповноважений Президента з мирного врегулювання ситуації на Донбасі Ірина Геращенко. Документ розроблений депутатами спільно з фахівцями Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, а також за експертної оцінки міжнародних організацій, зокрема Міжнародного Комітету Червоного Хреста.

«Цей законопроект був розроблений ще в листопаді. Півроку він проходив комітети, ми чекали висновок Головного науково-експертного управління. Сподіваємося, що депутати зможуть розглянути цей законопроект на поточній сесії», – сказав заступник Міністра Юрій Гримчак.

Важливо розуміти, що цей проект не дублює положення вже існуючого законодавства та не потребує внесення змін до Цивільного, Цивільного процесуального та Кримінального процесуального кодексів. Найголовніше – передбачається, що розшук зниклих безвісти не припинятиметься до з’ясування їх місцезнаходження, або визначення місця поховання чи місцезнаходження останків. За різними оцінками, в Україні може нараховуватись від 400 до 8 тисяч зниклих безвісти.

Законопроект визначає процедуру набуття і припинення статусу особи, зниклої безвісти. Передбачається, що розшук може здійснюватися на контрольованій та тимчасово неконтрольованій території України із залученням МКЧХ, інших міжнародних гуманітарних організацій та об’єднань громадян.

Документ передбачає створення Комісії з питань осіб, зниклих безвісти, а також Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти. В реєстрі акумулюється вся інформація стосовно осіб, зниклих безвісти, що прискорить розшук таких осіб та ідентифікацію невпізнаних останків (ідентифікуючою інформацією є профілі ДНК). Крім того, законопроектом передбачені виплати для осіб, зниклих безвісти під час проходження військової служби у зв’язку із збройним конфліктом.