12 Вересня 2016

Україна повертатиме кримське «скіфське золото»

 Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб на виконання доручення Першого віце-прем’єр-міністра С. Кубіва, спільно з Міністерством культури та Міністерством закордонних справ веде роботу по залученню міжнародних організацій та експертних консалтингових компаній для повернення культурної спадщини, втраченої через анексію АР Крим Російською Федерацією.

 За інформацією Міністерства культури України, 5 жовтня 2016 року в Окружному суді міста Амстердам має відбутися судове засідання у справі за позовом держави Україна до Музею Алларда Пірсона щодо повернення т.з. «скіфського золота» до України.

 Предметом спору є колекція з 565 музейних предметів наданих «Центральним музеєм Тавриди», «Керченським історико-культурним заповідником», Національним заповідником «Херсонес Таврійський» та «Бахчисарайським історико-культурним заповідником» для експонування в Музеї Алларда Пірсона (м. Амстердам) в період з 06.02.2014 до 28.05.2014 року в рамках виставки «Крим – золотий острів у Чорному морі».

 Нагадаємо, конфлікт навколо експонатів кримських музеїв виник через анексію Криму Російською Федерацію. Саме в цей час експонати перебували на виставці в Амстердамі. Однак, після завершення виставки, нідерландська сторона, не дивлячись на надані раніше гарантії, заявила про неможливість повернення кримських експонатів Національному музею історії України, який був визначений їх зберігачем відповідним рішенням Міністерства культури, мотивуючи відмову можливими претензіями з боку кримських музеїв.

З іншого боку, згідно до законів України, усі надані експонати є частиною Музейного фонду України і можуть передаватися на тимчасове зберігання лише на підставі укладених контрактів. Контракт, який надавав право на тимчасове зберігання колекції Музеєм Алларда Пірсона завершився 13.06.2014 року, після чого, згідно до закону, ці культурні цінності вважаються незаконно вивезеними з України і підлягають поверненню.

 З огляду на це, у 2014 році Міністерством культури були направлені запити до Генеральної прокуратури України та Міністерства внутрішніх справ про порушення кримінального провадження, щодо незаконного перебування предметів Музейного фонду України, які є власністю держави, на території Королівства Нідерланди.

 Представництво та захист інтересів України у суді здійснює юридична фірма «Bergh Stoop&Sanders N.V.». Як стверджують юридичні радники, оскільки повернення колекції в Україну було гарантоване не лише умовами контракту, укладеного між Національним музеєм історії України та Музеем Алларда Пірсона, а й Міністерством закордонних справ Королівства Нідерланди, це дає підстави вважати, що уряд Нідерландів оцінює предмети колекції я власність України і надасть їм імунітет від примусових заходів, якщо такі будуть призначені.