24 Жовтня 2017

Україна вивчає досвід Азербайджанської Республіки у сфері протимінної діяльності

Нещодавно делегація МТОТ відвідала Азербайджанську Республіку з метою обміну досвіду у сфері гуманітарного розмінування та протимінної діяльності.

В Азербайджанській Республіці для вирішення питань пов’язаних з протимінною діяльністю було створене Азербайджанське національне агентство з протимінної діяльності (ANAMA), яке розпочало свою роботу у 1998 році.  ANAMA є цивільним координаційним органом, яке управляє всіма видами діяльності, пов’язаними з мінною небезпекою та гуманітарним розмінуванням. Досі у Азербайджанській Республіці однією із ключових проблем залишається мінна небезпека, особливо у тих районах і населених пунктах, які постраждали внаслідок збройного конфлікту .

Під час зустрічі Начальник відділу інформації ANAMA Мурад Рагімов розповів про діяльність ANAMA, зокрема про проведення комплексу заходів з протимінної діяльності, співпрацю з державними структурами та недержавними організаціями, а також реалізовані операції з гуманітарного розмінування. Окрім цього українську сторону було поінформовано про освітню кампанію. Пан Мурад Рагімов розповів, що ANAMA  спільно з Міністерством освіти та ЮНІСЕФ розробили план навчання та підручники з інформування про мінну небезпеки та  ввели в шкільний курс освіти для дітей 4-х – 6-х класів. Навчальний курс суттєво вплинув на обізнаність дітей щодо мінної небезпеки і  сьогодні все менше зустрічаються випадки поранення дітей внаслідок вибуху мін. Таку ж просвітницьку роботу ANAMA проводить і з місцевим населенням.

Під час діалогу, заступник Міністра Георгій Тука поцікавився щодо залучення ANAMA до розмінування лінії фронту чи військових об’єктів Міністерства оборони Азербайджанської Республіки. Оскільки Уряд Азербайджану приділяє велику увагу протимінній діяльності, саме тому Агентство було оснащено усім необхідним технічним спорядженням. Через це Міністерство оборони Азербайджану залучає ANAMA до проведення робіт пов’язаних з очищенням території від вибухонебезпечних предметів, але у виняткових випадках (ліквідації наслідків вибуху складу боєприпасів). Проведення робіт по розмінуванню не стосується лінії зіткнення, оскільки існує чітка різниця між військовим та гуманітарним розмінуванням, яке здійснює ANAMA. Наприклад військове розмінування – це очистка території від мін, якою пересуваються Збройні сили, в той час як гуманітарне розмінування – це повне очищення території від мін, вибухонебезпечних залишків війни звільнених територій.

Під час зустрічі делегації МТОТ були представлені механізми обробки та управління інформацією з протимінної діяльності, які використовує Азербайджанська Республіка. Так, при використання системи управління інформацією з протимінної діяльності IMSMA, зазначається повна інформація щодо обстеження та очищення території країни. При цьому, окрема увага приділяється якості процесу розмінування, де окремим підрозділом ANAMA відслідковується процес розмінування, а також перевіряється не менш ніж 10% очищеної території, після чого підписується відповідний акт передачі цієї ділянки.

DSC_0784
DSC_0785
DSC_0790
DSC_0791