2 Листопада 2018

Українська делегація провела зустрічі з представниками Міністерства цивільних справ Боснії і Герцеговини, а також Міністерства з питань прав людини та біженців Боснії і Герцеговини

Міністр Вадим Черниш у складі української делегації з робочим візитом перебуває у Боснії і Герцеговині. В рамках візиту відбулось декілька зустрічей української делегації з представниками Міністерства цивільних справ Боснії і Герцеговини, а також Міністерства з питань прав людини та біженців Боснії і Герцеговини.

Міністр з питань прав людини та біженців Боснії і Герцеговини Семіха Боровац ознайомила учасників української делегації з ключовими напрямками роботи та основними програми по роботі з внутрішньо переміщеними особами. Питання забезпечення житлом внутрішньо переміщених осіб Уряд Боснії і Герцеговини вирішує шляхом розроблення програм з надання тимчасового житла та спеціальних програм розселення ВПО. Найближчим часом делегація з МТОТ відвідає Боснію і Герцеговину виключно для вивчення досвіду вирішення житлових питань ВПО. Нагадаємо, що Україна вже має певні досягнення в даному напрямку, оскільки вже другий рік поспіль в рамках субвенції з державного та місцевого бюджетів у співвідношенні 50/50 територіальні громади забезпечують тимчасовим житлом внутрішньо переміщених осіб.

Міністр Вадим Черниш ознайомив Боснійсько-Герцеговинську сторону з реінтеграційною політикою України, а також запросив Семіху Боровац та колег з Міністерства з питань прав людини та біженців з метою обміну досвідом відвідати Україну.

Питання протимінної діяльності: розмінування, навчання ризикам небезпек від вибухонебезпечних предметів, тощо – досі актуальні для Боснії і Герцеговини.

Заступник Міністра цивільних справ Боснії і Герцеговини Сувад Джафіч зазначив, що впродовж 20 років забруднені мінами території вдалося очистити вже на 75%, при загальній площі держави – 4200 кілометрів квадратних.

При Міністерстві цивільних справ діє Центр з розмінування (далі –Центр), що є цивільною установлю. Робота центру безпосередньо пов’язана зі складанням карт мінного забруднення, навчанням ризикам небезпек від мін та вибухонебезпечних залишків війни, обстеженням території, виявленням та вилученням вибухонебезпечних предметів. Центр працює на основі спеціальних операційних посібників і стандартів, розроблених відповідно до Міжнародних стандартів протимінної діяльності (IMAS). Центр напрацював декілька механізмів по обстеженню, виявленню та знешкодженню ВНП: до процесу розмінування залучені спеціальні машини та броньована техніка, спеціалісти, які використовують металодетектори, а також обстеження за допомогою собак. 52 бельгійські вівчарки, які проходять навчання у спеціальних кінологічних центрах демонструють досить високі результати. Навчання однієї вівчарки обходиться державі у 30 тисяч євро, однак результативність роботи тварин компенсує витрати. Щороку тренери та тварини проходять кваліфікаційну перевірку для подальшої роботи. В свою чергу, техніка перевіряється кожні 2 роки. Загалом Центр має 8 регіональних відділень у кожному з яких працює по 8 спеціалістів.

Для МТОТ питання щодо протимінної діяльності залишається одним із пріоритетних напрямків роботи. Досвід Боснії і Герцеговини – один із успішніших прикладів організації протимінної діяльності в країні, що постраждала внаслідок конфлікту.

Тому враховуючи ситуацію з мінним забрудненням східних регіонах України, Міністр Вадим Черниш запросив спеціалістів Центру відвідати Україну в рамках обміну позитивним досвідом у сфері протимінної діяльності, який варто використати в Україні. Боснійські колеги з радістю прийняли пропозицію, сторони домовились про повторну зустріч найближчим часом.

Також під час візиту Міністр зустрівся з керівництвом Палати міжнародної торгівлі Боснії і Герцеговини. Під час зустрічі сторонами презетовані можливості для взаємних інвестицій, зокрема сторони зацікавилися у співпраці в сфері виробництва електротехнічного обладнання.