3 Жовтня 2018

В.Черниш: Демілітаризація, можливість повернення, забезпечення правопорядку і проведення виборів – все це передбачено Мінськими угодами

Велике інтерв’ю Міністра з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України В. Черниш виданню «Фокус». Говорили про надважливі питання, зокрема про можливу модель миротворчої місії ООН на Донбасі, подальшу перспективу амністії, про нові пілотні проекти та підходи у  взаємодії з громадами.

Хорватський досвід повернення окупованих територій мирним шляхом – один із найуспішніших за весь час існування Організації Об’єднаних Націй. Із трьох миротворчих місій, що були розгорнуті у Хорватській Республіці,  остання, третя місія миротворців «UNTAES» повернула мирне життя у Східну Славонію, де в подальшому, були проведені місцеві вибори. Модель «тимчасової адміністрації» наразі актуальна і для тимчасово окупованих територій Донбасу.

«Оптимальний для України варіант – хорватський, на відміну від боснійського, якщо говорити про конфлікт на Балканах. До речі, хорватська модель вважається найбільш успішним прикладом вирішення міжнародного конфлікту. У Хорватії було зроблено як: території, що повернулися (Східна Славонія),були демілітаризовані, потім, на ці території зайшла поліція, потім провели вибори. А поліцейський компонент був перехідним впродовж року. Плавно повернулася центральна влада Хорватії, після того, як пройшли вибори в органи місцевого самоврядування, які продовжили свою роботу в рамках наданих їм повноважень», – зазначив Міністр.

За даними дослідження Index SCORE, що проводилося за фінансової підтримки USAID, населення, яке проживає на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей готове повернутися в склад України.

«Місцеве населення готове до повернення української влади, в 2018 році відзначається позитивна динаміка в цьому відношенні. Ми маємо в своєму розпорядженні соціологічні дослідження, які проводилися з цього приводу, в тому числі і на окупованих територіях. Їх проводила кіпрська організація SEED, перший раз у 2016 році, другий – в нинішньому. Є порівняльний аналіз по всій території України за регіональною ознакою. Було опитано 10 тис. осіб, в тому числі на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, але в Криму опитування провести не вдалося. Крім того, у нас багато інформації від людей, які постійно переміщаються через лінію розмежування. Також варто зазначити, що населення всієї України в переважній більшості, у всіх без винятку областях підтримують імплементацію мінських угод», – підкреслив Міністр.

Однак, поки ми не повернули окуповані території МТОТ розробляє інноваційні пілотні проекти,  як для громад, що знаходяться вздовж лінії розмежування, так і всієї України.

«Для прикладу: видача тимчасового житла переселенцям за програмою 50 на 50, половина фінансується з держбюджету, половина – з доходів місцевого бюджету. До того як ми розробили цей механізм, було багато нормативних актів, законів, постанов Кабінету Міністрів України про те, яким чином обійти – назвемо це так – діючий ще з радянських часів Житловий кодекс УРСР, щоб дати внутрішньо переміщеним особам житло.

Ми були в Грузії, вивчали грузинський досвід, з нами були представники кількох територіальних громад. Подивилися, як там працює так звана бальна система, яку важко швидко впровадити в законодавство. Однак якщо делегувати це право місцевим громадам, це можна зробити швидко. Ми отримали невеликі гроші з державного бюджету, розробили механізм, за яким це житло можна надати досить швидко внутрішньо переміщеним особам, які проживають в окремо взятій громаді. Ми виділяли гроші, отримані з державного бюджету, на рівень громади, щоб вона додатково виділила 50% суми, необхідної для будівництва житла, яке розподілялося б всередині громади за спеціальною бальною системою, встановленою на місцях. Таке житло не відноситься до розряду соціального, для видачі якого існує своя черга. Коли закінчиться збройний конфлікт, люди зможуть повернутися в свої будинки, а це житло залишається у власності громади, – це наш перший пілотний проект.

Другий пілотний проект реалізується спільно з урядом Швейцарії в Попасній Луганської області. Він стосується координації зусиль на рівні громади щодо протимінної безпеки. В рамках проекту розробляються спеціальні рішення, місцеві моделі зниження ризиків для населення у зв’язку з мінним забрудненням. Це інформаційні кампанії, це і навчання дітей в школах, і навчання дорослих на підприємствах, на яких є найбільш вразливі професії, і робота над тим, щоб максимально маркувати небезпечні території, які ще не очищені від мін або які неможливо очистити, тому що вони щодня забруднюються. Тобто маркування, навчання, реєстрація та допомога постраждалим.

Третій пілотний проект ми робимо зі Світовим банком. Якщо в  проекті протимінної діяльності ми використовуємо досвід хорватський і частково боснійський, то на цей раз в якості моделі ми запозичуємо досвід Ізраїлю. Йдеться про підвищення рівня стійкості громад в зоні конфліктів або постраждалих від збройного конфлікту. Жителі деяких громад, які знаходяться в 800 метрах від сектора Газу, не покидають своїх будинків, вони навчилися жити в таких складних умовах. Перебуваючи в постійному стані страху, очікування небезпеки, така громада показує свою стійкість. Люди не тільки не їдуть з цих місць, їх стає там більше, їх не бентежить близькість лінії зіткнення. Стійкість громади викликає у людей впевненість в собі, вони розвивають бізнес, створюють сім’ї – живуть звичайним життям. Цей пілот у нас стартує в жовтні. У Донецькій і Луганській областях є кілька громад, які готові взяти участь в проекті».

З повним текстом повного інтерв’ю можна ознайомитися за посиланням: https://focus.ua/politics/vadim-chernysh.html