2 Жовтня 2018

В. Черниш: За нашими оцінками Російська Федерація витрачає на утримання тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей близько 1,3 мільярдів доларів

Міністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Вадим Черниш в ефірі  ТК “Прямий”  розповів  про соціально-економічну ситуацію на окупованих територіях Донецької та Луганської областей; про підтримку Урядом України зв’язків з громадянами та  цілеспрямовані дії Російської Федерації направлені на їх розірвання; про те яка сума коштів витрачається на утримання окупованих територій та перспективи введення миротворчої місії ООН.

Зокрема, Вадим Черниш, розповів про зниження рівня життя населення, що проживає на окупованих територіях Донецької і Луганської областей.

«У населення є проблеми з роботою та доходами. На захоплених окупаційними адміністраціями шахтах шахтарі працюють лише один чи два дні на тиждень. Ми не маємо доступу до окупованих територій, однак за допомогою космічних знімків, ми моніторимо та відстежуємо роботу теплоелектростанцій: бачимо невикористане вугілля, що свідчить про зменшення обсягів виробництва енергії на ТЕС», – підкреслив Міністр.

Нагадаємо: Старобешівська ТЕС працює на півпотужності через економічний занепад, що спостерігається на тимчасово окупованих територіях.

«Також серйозну небезпеку становить ситуація на тимчасово окупованих територіях з екологією. Через те, що деякі шахти не працюють, з них перестали відкачувати воду, відтак – шахти затоплені водою. Припинення відкачування шахтних вод може призвести до забруднення підземних вод, що безпосередньо вплине на якість води – потрапляння шахтних вод в річки та водойми, також до підтоплення територій, просідання ґрунтів, що, в свою чергу небезпечно руйнуванням споруд, житлових будинків, промислових об’єктів. В деяких місцях  окупованого  Донецька ґрунт вже просідає до 12 сантиметрів», – підкреслив Міністр.

Також Вадим Черниш розповів про механізми управління Російської Федерації окупованими територіями Донецької та Луганської областей.

«Російська Федерація керує окупованими територіями фактично з Ростова (РФ), і до цього процесу залучені високопосадовці Уряду РФ, за посадою не нижче заступників міністрів. При цьому в документах держави-агресора окуповані території Донецької і Луганської областей позначені-навіть не адміністративними одиницями, а лише «територія 1» та «територія 2» відповідно. За різними оцінками Російська Федерація витрачає на утримання тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей близько 1,3 мільярдів доларів на рік. При цьому РФ незаконно вивозить мільйони тон вугілля з цих територій і захоплених українських шахт, доставляючи його по незаконних каналах навіть за кордон»,  – підкреслив Вадим Черниш

Крім того, Міністр звернув увагу на маніпуляції з боку Російської Федерації з метою уникнення відповідальності в міжнародних судах за агресію проти України:

“Якщо Російська Федерація думає, що ми нічого не помічаємо, то це не так. Ми знаємо про те, як 2014 році російські війська зайшли вглиб на 8 кілометрів від адміністративної межі  з АР Крим на територію Херсонської області. Тому коли ми чуємо розповіді про юридичний бік справи, зокрема про те, що в України немає доказів, то ми можемо говорити і про двох вбитих українських військовослужбовців зі стрілецької зброї на території АР Крим. Це є прикладом того, що ми маємо вдосталь юридичних доказів, щоб в міжнародних юридичних інстанціях довести вину Російської Федерації».

І на останок, Міністр окреслив бачення миротворчої місії ООН на Донбасі:

«В України вже є бачення того, якою має бути миротворча місія ООН. Ініціатива України має бути консенсусною з більшістю країн. Якщо всі союзники України підтримають запропоновану модель миротворчої місії, у РФ не буде виходу».

Орієнтовна модель миротворчої місії запропонована МТОТ:

Дивіться повне інтерв’ю за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=zXqrzfnWGMc