28 Серпня 2017

В Україні перебуває делегація Республіки Хорватія для обміну досвіду з мирної реінтеграції

На запрошення Міністерства до Києва прибула делегація Республіки Хорватія з метою обміну досвідом з мирної реінтеграції територій.

28.08.2017-0200

У складі делегації екс-міністр юстиції Республіки Хорватія; екс-заступник Глави Адміністрації Президента Республіки Хорватія, політичний координатор мирної реінтеграції територій Республіки Хорватії у 90-х роках XX століття Весна Шкаре-Ожболт; колишній заступник міністра внутрішніх справ Республіки Хорватія Йошко Морич та колишній голова Урядового комітету Республіки Хорватія з питань переміщених осіб та біженців Ловре Пейкович.

У рамках візиту 28 серпня відбувся семінар для представників органів державної влади на тему «Хорватський досвід мирної реінтеграції непідконтрольних територій» під час якого представники Республіки Хорватія поділилися власним досвітом з вирішення конфлікту в країні на початку 90-х років.

Зокрема, пані Весна Шкаре-Ожболт розповіла, як розпочинався конфлікт у Ховатії і які паралелі можна провести з ситуацією в Україні: «Перші провокації розпочалися одразу після проголошення незалежності. Вони мали три складові: починалися бунти в невеликих населених пунктах, їх учасники кликали на допомогу югославську армію, а серед сербського населення розповсюджувалася дезінформація про встановлення влади кровожерливих хорватів». За її словами, з початком конфлікту новостворена країна не могла захиститися, оскільки не мала збройних сил та дипломатичної служби. Результатом цього стала окупація значної частини території.28.08.2017-0124

«Ми не могли захиститися без зброї. Але миротворців ООН ввели після тільки після бомбардування Дубровника. Це дозволило зупинити війну, але не вирішило політичних питань», – розповіла Весна Шкаре-Ожболт.

28.08.2017-0348

«З серпня по грудень 1991 року в нашій країні з населенням 4 млн осіб кількість біженців зросла з 9 тис. то 550 тис. осіб. Ми були вимушені переселяти цілі міста разом зі школами та адміністраціями», – розповів колишній голова Урядового комітету Республіки Хорватія з питань переміщених осіб та біженців Ловре Пейкович.

28.08.2017-0228

«Натомість, коли ми отримали доступ до території, ми спочатку навчали поліцейських як не кофліктувати з сербським населенням, як долучити його до правової системи країни», – уточнив колишній заступник міністра внутрішніх справ Республіки Хорватія Йошко Морич.

Країна обрала шлях мирної реінтеграції колись окупованих регіонів із застосуванням  таких механізмів як амністія для всіх за виключенням тяжких і військових злочинів, відновлення довіри населення, конвалідація та діалог з сербським населенням.

«З досвіду моїх  візитів в Донецьку та Луганську області, можна судити наскільки ці процеси в наших країнах подібні. Це лише перший крок з обміну досвідом загального процесу між нашими дружніми країнами, оскільки ми ніколи не забудемо, що Україна була першою країною, яка визнала незалежність Хорватії. Весь цей процес називається «Встановлення довіри і примирення» і ми говоримо про мир, і саме встановленню миру присвячена ця конференція», – зазначив присутній на зустрічі посол Республіки Хорватія Томіслав Відошевич.

28.08.2017-0403

«Зараз ми всі потребуємо єдності і мужності. Держава має діяти виважено, чітко і зрозуміло для громадян заради миру в нашій країні», – прокоментував результати заходу Міністр Вадим Черниш.

У семінарі також взяли участь співробітники Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб та ще 12 центральних органів виконавчої влади.

28.08.2017-0149

Програмою візиту хорватської делегації також передбачені зустрічі з народними депутатами, проведення круглого столу за участю ЗМІ та зустріч з представниками громадських організацій України.