25 Червня 2018

В Україні почастішали факти насильства як із застосуванням зброї, так і без, що може свідчити про радикалізацію суспільства, інспіровану зовнішнім ворогом

Дослідження та аналіз інформації з відкритих джерел, здійснений МТОТ, свідчить, що в Україні трапляється приблизно 300 випадків різного ступеню насильства щомісяця, які свідчать про радикалізацію настроїв та неконтрольоване використання зброї для вирішення суперечок.

Майже кожен такий випадок одразу підсилюються та поширюється російськими ЗМІ, що є підтвердженням гібридних загроз для всієї країни – загроз у невійськовій сфері для дестабілізації українського суспільства через різні механізми. Сьогодні РФ використовує внутрішні проблеми України, які виникають на національному, ідеологічному грунті, а також радикальні настрої – так держава стає легкою здобиччю агресора. Російська пропагандистська машина дискредитує Україну на міжнародній арені та збурює розбрат всередині країни. Як відомо, РФ вже чотири роки використовує тезу про «розгул фашизму» в Україні і випадки насильства, які тут трапляються, є найкращою ілюстрацією такого міфу. Наприклад, написи з нацистською символікою регулярно з’являються в публічних місцях у великих містах, зокрема, у Києві – біля метро, вокзалів, стадіонів. На них не особливо звертають увагу люди, але вони одразу демонструються російськими ЗМІ.

МТОТ також фіксує випадки застосування будь-якої зброї, як окремими особами, так і радикально налаштованими угрупуваннями під час здійснення насильницьких акцій.

Відомо, що протягом 2010-2016 років в Україну було завезено з Туреччини 404 тисячі сигнальних пістолетів, які легко переробляються в травматичну зброю.

Такий пістолет був використаний під час одного з нападів на табір ромів, а таких нападів лише за два останній місяці в різних регіонах було здійснено п’ять. Загалом в Україні офіційно зареєстровано більше 900 тис. одиниць зброї. Водночас за оцінками міжнародних експертів кількість зареєстрованої та нелегальної зброї сягає понад 4,4 млн. одиниць.

 

«Ми маємо ситуацію, коли рівень радикалізації суспільства накладається на вільний доступ до зброї, а це вже небезпека для існування держави. Такі випадки не можна зводити виключно до поліцейської функції – покарання за такі дії це лише частина вирішення проблеми. Вже чотири роки ми живемо в суспільстві, в якому насильство стає нормою, і особливо це має вплив на тих, кому у 2014 році було по 12-13 років. Молодим людям, яких використовують для цих цілей часто хочеться бути причетними до якоїсь ідеї, хочеться слави, часто це і матеріальне заохочення. До слова, РФ не блокує сторінки українських радикальних організацій в інтернеті, що видається дуже дивним. Просвітництво – велика частина відповідальності держави і це не лише національно-патріотичне виховання, це дискусія про культуру діалогу, яка існує в світі, про вирішення проблем і конфліктів не силовими методами.», – переконаний Міністр Вадим Черниш.

Радикалізоване суспільство, звичка вирішувати проблеми не через дискусію і діалог, а через насильство, майбутні вибори – усі чинники можуть стати справжнім вибухом. Кому це вигідно? Звісно, країні, яка підтримує тезу про «небезпечну Україну» з 2014 року. Слід зазначити, що пропаганда це лише частина доктринального підходу РФ, який полягає в послабленні України та прагненні включити її до складу так званої імперії не стільки військовим шляхом, скільки використанням слабкостей нашого суспільства.

МТОТ здійснює аналіз даних згідно з мандатом Міністерства, що включає, в тому числі, координаційні зусилля щодо моніторингу і превентивних заходів щодо вирішення конфліктів в громадах не лише на сході країни, а по всій території України. МТОТ дотичний до вирішення проблем, пов’язаних з конфліктом і вразливими територіями, працює над зміцненням стійкості українського суспільства.