22 Жовтня 2018

В Україні зростає кількість нелегальної зброї: у вересні зафіксовано близько 360 випадків її використання, виготовлення, зберігання і розповсюдження

Виготовлення та розповсюдження нелегальної зброї в Україні починає набувати дедалі більших обертів. У вересні МТОТ зафіксовано близько 360 випадків де використовується нелегальна зброя, а це і конфлікти з використанням зброї, її виготовлення, зберігання і розповсюдження серед населення. Статистику обігу нелегальної зброї озвучують деякі міжнародні організації – близько 404 тисяч одиниць зброї*. Однак в дійсності правоохоронні органи майже не щодня викривають зловмисників, які зберігають чи розповсюджують зброю. Кількість зброї, що незаконно перебуває в розпорядженні населення з початком збройної агресії Російської Федерації на сході України збільшилася.

Для прикладу у Херсонській області правоохоронці виявили чоловіка, який збував зброю та боєприпаси. Затримали чоловіка під час спроби реалізації трьохсот шістдесяти грамів тротилу, п`ятиста грамів пластиду, ручної гранати «РГД-5» та саморобних вибухових пристроїв.

На Дніпропетровщині правоохоронці вилучили 8 ручних протитанкових гранатометів РПГ-18 та РПГ-26, 9 гранат різного типу – РГД-5, РГО-3, Ф-1, автомат Калашникова, ріжки з набоями до нього та понад 8 тис. патронів калібру 5.45.

На Вінниччині  схожа ситуація правоохоронці вилучили у жителя м. Козятин більше 4 тисяч набої різного калібру.

У Донецькій області на одному із КПВВ правоохоронці вилучили у 39-ти річного жителя Полтавської області бойові гранати «Ф-1» та «РГД-5» із запалами, три магазини із набоями калібру 5,45 мм до автомата «АК-74», а також підствольний гранатомет «ГП-25».

У Луганській області правоохоронцями вилучено у пасажира таксі 14 запалів УЗРГМ, 3 електродетонатори ЕДПР, 2 корпуси від гранати Ф-1, учбовий запал та зашиті у бронежилеті 48 патронів калібру 9-мм.

На Львівщині у помешканні 51-річного чоловіка, правоохоронці виявили предмети, схожі на карабін системи «Браунінг», пневматичну гвинтівку, нарізну рушницю марки «ІЖ-17» з прицілом та глушником, набої, штик-ніж і два вибухові пакети.

Ще одна складова незаконного обігу – зброя, яка переробляється з травматичної у вогнепальну, або ж виготовляється з підручних засобів.

Як виготовити зброю із підручних засобів знає 51-річний мешканець Тернопільщини, у якого виявили та вилучили 425 набоїв різного калібру, два предмети, схожих на гранати, та пістолет кустарного виробництва для відстрілу куль калібру 5.6 мм.

 На Івано-Франківщині виявлено та вилучено у двох мешканців Коломийщини  та жителя Косівщини 42 патрони різного калібру, інший мав – пістолет «Zoraki MOD 914», 15 патронів  до автомата та 5 – до пістолета, а також предмет зовні схожий на нарізну вогнепальну гвинтівку і 8 патронів до нього.

Риторика насилля з використанням зброї перетворилася на інструмент вирішення суперечок.

Відповідно до положення про свою діяльність, МТОТ імплементує заходи направлені на попередження виникнення конфліктів у громадах. В рамках реалізації спільного проекту «Подолання наслідків конфлікту, пілотний проект з відновлення та розбудови спроможностей» представники МТОТ спільно з командою Світового банку реалізують ряд суб-проектів із психофізіологічної реабілітації та подолання посттравматичного синдрому. Окрім цього МТОТ працює над розробкою механізму посилення стійкості громад всієї України, а також виявлення та здійснення превентивних заходів стосовно вирішення конфліктів в громадах – не лише на сході країни, а по всій  її території.

_______________________

*Інформація взята зі щорічних звітів  організації Small Arms Survey