9 Червня 2018

Вадим ЧЕРНИШ: чи хоче Росія введення миротворців на Схід України?

Міністр тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Вадим ЧЕРНИШ в ефірі радіо “НВ” надав відповіді на ряд важливих і ключових питань стосовно причин та наслідків російської агресії проти України та її складових, а також стосовно ситуації на сході країни, захисту цивільного населення, міжнародної перехідної адміністрації, як реальної можливості припинення конфлікту.

НВ: Як би Ви “одним словом” охарактеризували те, що зараз відбувається на сході України?

Вадим Черниш: Страждання людей.

 

Чи хоче Росія введення миротворців?

“Чи хоче Росія введення миротворців? Справжня причина не у військовій складовій. Якщо зайде ООНівська місія з військовою складовою, то доведеться передати управління цими територіями від окупаційної адміністрації ООНівській місії зі всіма наслідками: всі управлінці будуть нейтральними і будуть піклуватися про території, а потім —  процес передачі Україні. Природно, Росія не зацікавлена, щоб місія ввійшла на Схід України.”

Про спробу внести суперечність між європейськими країнами

“Одним із методів невійськового впливу або невійськового ведення конфліктів, зокрема таких, які Росія веде проти багатьох країн, є руйнування союзів, перш за все, між країнами східної Європи, бувшого радянського блоку або соціалістичного, Варшавського договору, і країнами, які беруть участь в блоці НАТО.”

“Спроба внести суперечність між європейськими країнами, які мають реалізовувати стримувальні засоби по відношенню до Росії, по суті є політикою Росії, яка, в свою чергу, перешкоджає розгортанню військової інфраструктури або військових можливостей поблизу російських кордонів.”

Про приймаючі громади та реінтеграцію ВПО

“Населення було спантеличено російським наративом, який має на меті усіх поділити, і ми говорили: “Та там усі терористи, всі вони Путіна підтримують”. Потім ситуація почала змінюватися і навіть розпускали чутки, що начебто і філії “ДНР” створюються —знову російською стороною використані міфи для розколу українського суспільства. Коли люди переконалися, що це все не так, спрацював звичайний власний досвід замість стереотипів, які навіювалися пропагандою.”

“По-перше, люди переконалися в неправдивості деяких стереотипів про людей Східної України. По-друге, для багатьох громад внутрішньо переміщені особи — це надбання, актив. Громади переконалися, що серед ВПО є чудові люди різних професій: лікарі, юристи, маркетологи, психологи і звичайні працівники. Чесно кажучи, я не знаю, чи можна хвалити Уряд весь час і говорити, що це об’єктивно, але дійсно, урядові проекти: і по працевлаштуванню, і по так званому промоушену урядової політики, і по зміні наративів, і по деяких публічних кампаніях все ж таки мали вплив на заяви перших осіб держави.”

Відео інтерв’ю та повний запис на сайті радіо “НВ”.