25 Січня 2018

Юсуф КУРКЧІ: необхідно створити механізми  підтримки та зміцнення зв’язків між державою та громадянами України в Криму та НКТ

25 01 18 Кр стіл
25 січня у Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України (МТОТ) відбувся круглий стіл «Шляхи усунення дискримінації у сфері реєстрації народження та смерті осіб на окупованих територіях України».
Вітаючи учасників круглого столу Перший заступник Міністерства Юсуф Куркчі підкреслив важливість створення механізмів, направлених на підтримку і зміцнення зв’язків між державою і громадянами, які перебувають на тимчасово окупованих та непідконтрольних територіях, та закликав всіх присутніх до конструктивної співпраці.
 25 01 18 Кр стіл 3
«Політика держави повинна бути спрямована  на максимальне спрощення реєстраційних процедур для всіх громадян незалежно на якій території України вони перебувають», – зазначив Юсуф Куркчі
У заході взяли участь представники Громадської організації «Центр правових та політичних досліджень «СІМ» (ГО ЦППД «СІМ»), Української Гельсінської спілки з прав людини (УГСПЛ), моніторингової місії ООН з прав людини в Україні, Агентства ООН у справах біженців, Данської ради з питань біженців, Посольства США в Україні, Представництва Президента України в АР Крим, Прокуратури АР Крим, Мінсоцполітики, Мін’юсту, Харківської правозахисної групи, ГО «КримСОС», народних депутатів та ЗМІ.
Експерти ГО ЦППД «СІМ» та УГСПЛ презентували результати вивчення проблематики реєстрації фактів народження та смерті на окупованій території Криму та неконтрольованих Урядом територіях України під назвою «Перешкоди в реалізації прав і свобод на тимчасово окупованій території Кримського півострова та непідконтрольних територіях Донецької та Луганської областей».
Андрій Гнида, аналітик ГО ЦППД «СІМ» повідомив, що з 2014 року факти народження та смерті на згаданих територіях становлять понад 372 тис. випадків, в той час до актових записів про такі факти внесено менше 10 %. Також він сказав, що метою круглого столу є донесення до спільноти результатів дослідження та важливості негайного вирішення висвітлених проблем.
Всі учасники висловились, що така ситуація викликана тим, що на сьогодні встановлення факту смерті або народження можливе виключно через складну та фінансово обтяжливу судову процедуру, а це, в свою чергу, зумовлює виконання судами України невластивих їм функцій. Також підкреслювалось, що реєстрація актів цивільного стану громадянам України, що мешкають в окупованому Криму та в ОРДЛО потребує правового врегулювання.
«Вважаємо за необхідне внесення змін до діючого законодавства щодо реєстрації актів цивільного стану, оскільки практика застосування законодавства судами є неоднозначною», – узагальнив пропозиції представник прокуратури АР Крим Віталій Секретар
Під час підведення підсумків було запропоновано створити при МТОТ робочу групу для опрацювання пропозицій щодо внесення змін до українського законодавства,  в яку будуть входити представники зацікавленої громадськості, правозахисних організацій та органів виконавчої влади.