26 Червня 2018

Загальна декларація прав людини: НІХТО не повинен зазнавати катувань

У 1997 році ООН проголосила 26 червня Міжнародним днем на підтримку жертв катувань. Це стало одним із заходів по наближенню суспільства до повного забезпечення прав людини, які декларують Конвенція ООН та Європейська конвенція проти тортур та інших жорстоких покарань, що принижують гідність людини.

Міністерство з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України (МТОТ) сприяє застосуванню державою ефективних законодавчих, адміністративних, судових та інших заходів запобігання та припинення актів катувань і тортур російської влади по відношенню до громадян України. Лише за відомою на сьогодні інформацією РФ примусово позбавлено особистої свободи більше 70 українських громадян за сфальсифікованими справами.

Україна є учасницею Конвенції ООН проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання 1984 року, а також Європейської конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року. Учасницями Конвенції ООН проти катувань 1984 року є 164 держави, що свідчить про міжнародну солідарність та одностайність щодо засудження злочину катування.

Міжнародний день на підтримку жертв тортур кожна держава-учасниця ООН сприймає як один зі способів звернення уваги громадськості на необхідність боротьби з цим явищем на законодавчому, адміністративному й судовому рівнях.

Ігор Гриб, начальник відділу МТОТ з питань осіб, позбавлених особистої свободи:

«Міжнародним законодавством катування абсолютно заборонені за будь-яких обставин, але влада РФ та її ставленики на українських тимчасово окупованих територіях постійно застосовують тортури до українських громадян, які знаходяться в зоні конфлікту та до політичних в’язнів Кремля. Звільнені з полону свідчать про побиття, тортури електрострумом, психологічний вплив, примусові ін’єкції невідомих препаратів, екстремальні умови утримування, позбавлення води, необхідного харчування тощо. Закликаємо весь цивілізований Світ об’єднати зусилля для звільнення українських політв’язнів Кремля та інших громадян України, примусово позбавлених особистої свободи на сході України, оскільки від цього залежить не лише встановлення справедливості та захист прав людини, але і їх життя. Тортури російської влади не тільки завдають незворотної шкоди здоров’ю людей, ув’язнених по сфальсифікованих звинуваченнях, але й у будь-який момент можуть призвести до їх загибелі».

Також МТОТ сприяє відновленню здоров’я та поверненню до нормального життя людей, яких було незаконно позбавлено особистої свободи, зокрема, Міністерством реалізовується бюджетна програма щодо виплат грошової допомоги* у розмірі 100 тис. грн.

__________________

* Постановою Кабінету Міністрів України від 31 січня 2018 р. № 38 затверджено Порядок виплати одноразової грошової допомоги особам, яких було незаконно позбавлено особистої свободи внаслідок дій незаконних збройних формувань та/або органів влади Російської Федерації на окремих територіях Донецької та Луганської областей, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та тимчасово окупованій території України, звільненим 27 грудня 2017 р. та 24 січня 2018 р.