10 Лютого 2017

Законопроект «Про тимчасово окуповану територію України» матиме негативні наслідки щодо забезпечення захисту прав людини, – УВКБ ООН, Рада Європи

Агентство ООН у справах біженців, Рада Європи, БФ «Право на захист» звертають увагу, що ухвалення проекту закону №3593-д «Про тимчасово окуповану територію України»  матиме негативні наслідки щодо забезпечення захисту прав людини, свободи пересування та доставки гуманітарної допомоги тим, хто її потребує.

Зокрема, Агентство ООН у справах біженців та партнери звертаються до Парламенту з проханням враховувати міжнародні стандарти щодо захисту прав людини при розробці законодавства щодо статусу територій, непідконтрольних уряду. Агентство ООН у справах біженців разом з іншими міжнародними та неурядовими організаціями висловило занепокоєння щодо змісту запропонованого законопроекту  та звертає увагу на можливі негативні наслідки щодо забезпечення захисту прав людини, свободи пересування та доставки гуманітарної допомоги тим, хто її потребує.

Спеціальний представник Генерального секретаря Ради Європи по Україні Режі Брій у своєму зверненні до авторів законопроекту зазначив, що законопроект порушує норми Резолюції ПАРЄ 2133 (п.17.3), а деякі його норми суперечать положенням Мінських угод, тому мають бути переглянуті. Позбавлення громадян основних політичних прав на невизначений термін, що міститься в законопроекті, є загрозою основним демократичним європейським принципам. Крім того, ухвалення цього документу суттєво ускладнить  ситуацію з правами людини на тимчасово непідконтрольних територіях та правами внутрішньо переміщених осіб. Це може мати негативний вплив на гуманітарну ситуацію та можливість надавати допомогу тим, хто її потребує на непідконтрольних територіях. На думку Режі Брійя Законопроект суперечить Конституції України, Європейській конвенції про захист прав людини, Європейської соціальної хартії. Крім того, цей документ не лежить в одній площині з підходом, визначеним Урядом України, який ухвалив План заходів щодо реінтеграції населення непідконтрольних територій. План заходів пропонує конкретні кроки для покращення ситуації з правами громадян України на НКТ і був позитивно оцінений Радою Європи. Відтак Рада Європи наполегливо рекомендує не вносити цей документ до сесійної зали парламенту без ґрунтовного вивчення.

Крім того, свої висновки щодо законопроекту опублікував Благодійний фонд «Право на захист».

Разом з тим, що законопроект № 3593-Д від 19.07.2016 має на меті підвищити ефективність політики держави щодо тимчасово окупованої території та в деяких своїх положеннях міг би покращити ситуацію з дотриманням прав і свобод громадян, постраждалих від агресії (наприклад, щодо визначення підсудності справ, режим управління територіями після звільнення тощо), він містить у собі низку положень, що істотно обмежують права і свободи осіб, а також потенційно посилять протистояння в суспільстві. Це стосується положень щодо:

  • встановлення у законопроекті статусу АР Крим тотожного до статусу Донецької та Луганської областей з усіма наслідками такого порівняння, що в умовах невизнання жодною з держав своєї відповідальності за території Донбасу призведе до повної відсутності гарантій та механізмів захисту прав мешканців цих територій.
  • відмови від соціального забезпечення жителів Донецької та Луганської областей (на відміну від Криму відповідальність за ті території РФ не визнала, а тому фактично, людям платити жодні соціальні виплати не буде жодна офіційно визнана держава);
  • повна продовольча і енергетична блокада окупованих територій;
  • обмеження свободи пересування осіб, товарів не тільки під час, а й після окупації;
  • обмеження права осіб на участь у виборах усіх рівнів протягом тривалого строку (від 3 років і більше);
  • фактична відмова від відповідальності за завдані майну громадян України збитки і перенаправлення громадян за відшкодуванням до ЄСПЛ;
  • створення Комісії порозуміння, яка фактично має функції квазісудового та карального органу, що в умовах правової держави є неприпустимим;

За таких умов, законопроект в поточній його редакції не може вважатись таким, що забезпечить вирішення довгострокових проблем, які виникли у зв’язку з збройною агресією, та не сприятиме захисту прав і свобод мешканців окупованих та непідконтрольних територій, а також інших категорій постраждалих від конфлікту осіб, – йдеться у повідомленні організації.

Позначки:, ,