6 Липня 2018

Запорукою відновлення цілісності України є збереження зв’язків з громадянами на окупованих територіях, – Вадим Черниш

Міністр з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України Вадим Черниш взяв участь у круглому столі «Перехідне правосуддя, демілітаризація, сталий мир: досвід Колумбії для України», який відбувся у Києві в рамках четвертої Національної платформи «Діалог про мир та безпечну реінтеграцію».

До участі у круглому столі, на якому основну доповідь підготував колишній Міністр внутрішніх справ Колумбії, повноважний переговірник Гаванського переговорного процесу Хуан Фернандо Крісто, були також запрошені народні депутати, правозахисники, представники громадських організацій.

Як відомо, Збройний конфлікт в Колумбії тривав близько 60 років, за цей час загинуло понад 220 000 осіб, десятки тисяч людей зникли безвісти та були викрадені, майже 7 млн осіб є внутрішньо переміщеними особами, 8 млн осіб визнані жертвами конфлікту. Різні уряди Колумбії декілька разів намагались вирішити конфлікт мирним шляхом (1982-1987, 1991-1992, 1998-2002). Проте лише у 2016 році  Колумбійський уряд та Революційні Збройні Сили Колумбії (FARC) підписали мирну угоду після майже чотирьох років мирних переговорів в Гавані.

Після підписання цього документу протягом наступних 10 років по всій Колумбії здійснюватимуться заходи з розбудови миру, мирної інтеграції в кожному секторі за територіальним підходом, який має мотивувати участь у цьому процесі всіх громадян Колумбії, створюючи позитивний вплив, надаючи закріплені в законодавчих актах права жертвам конфлікту і гарантуючи благополуччя кожного.

Вирішення багаторічного конфлікту в Колумбії має суттєві відмінності порівняно з ситуацією на Донбасі, проте досвід мирного врегулювання конфлікту в Колумбії може бути використаний в Україні при розробці стратегій комунікації політичних процесів, пов’язаних з врегулюванням конфлікту, програм роззброєння, демобілізації та реінтеграції колишніх учасників конфлікту, роботи з жертвами конфлікту, визначенні ролі поліцейських і збройних сил у постконфліктний період, створенні нових моделей участі поліції у роботі з населенням звільнених територій, економічної реабілітації сільських районів.

Під час круглого столу Вадим Черниш зазначив, що в сьогоднішніх умовах вкрай необхідно підтримувати усі можливі канали комунікації з людьми на окупованому Донбасі. Адже головне завдання держави – повернення громадян в конституційне поле України та відновлення територіальної цілісності.

«Держава має вирішити безліч питань для полегшення життя людей, які страждають від конфлікту. Зокрема, необхідно змінити підходи деяких органів влади щодо процедур перетину лінії зіткнення, необхідно рухатися в напрямку лібералізації правил та всіляко підтримувати та поглиблювати комунікацію з нашими громадянами в окупації. Півтора роки тому Уряд затвердив відповідний План заходів для підтримки зв’язків з мешканцями окупованих територій, він включає широкий спектр напрямків, це і спорт, і культура, і мистецтво, і економічне сприяння, і наближення державних сервісів для зручності людей, які перетинають лінію зіткнення. Проактивність держави в цьому дуже важлива, але часто бюрократичні процедури, на жаль, уповільнюють процес ухвалення рішень. Я вважаю також, що нам сьогодні необхідно говорити про питання справедливої відповідальності, а не відштовхувати і залякувати мирне населення в окупації невідворотним і всебічним покаранням. Люди, які не вчинили злочинів, які не тримали в руках зброю, не повинні випадати з нашого українського простору, по всім напрямкам. Слід зазначити, що План, про який я кажу, частково знайшов відображення і в новому законі про так звану де окупацію», – зауважив Міністр.

Нагадаємо, у листопаді минулого року Міністр Вадим Черниш перебував у службовому відрядженні в Колумбії. В рамках візиту він взяв участь у заходах і консультаціях щодо досвіду цієї країни в питаннях мирного процесу: ведення мирних переговорів, реалізації мирної угоди, розбудови миру, реінтеграції населення, законодавства перехідного періоду.

__________________________________

Довідково: Ініціаторами Національної платформи «Діалог про мир та безпечну реінтеграцію» є незалежні українські громадські організації, серед них Український незалежний центр політичних досліджень (УНЦПД), Центр з проблем безпеки та розвитку, Платформа соціальних та гуманітарних інновацій «Єдиний координаційний центр», громадський марафон #Навіщо_Нам_Бути_Разом?, в партнерстві з Комітетом Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин, Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, Міністерствами закордонних справ Швейцарії, Фінляндії та Німеччини.