4 Жовтня 2018

Завдяки «Мінським переговорам» розпочато ремонтні роботи на Фенольному заводі в Торецьку

В рамках засідань Тристоронньої контактної групи з питань мирного врегулювання конфлікту на сході України (ТКГ) неодноразово підіймалося питання щодо можливостей попередження аварій техногенно-екологічного характеру, в тому числі на Фенольному заводі (ТОВ «НВО«Інкор і Ко»). Фенольний завод розташований поблизу лінії розмежування у смт Новгородське біля м. Торецьк Донецької області. Основним профілем заводу є виготовлення вапна, фенолу, ортокрезолу, дикрезолу, трикрезолу, ксиленолу, нафталіну та  горючих сумішей тощо.

Екологічним законодавством України передбачено постійний екологічний моніторинг таких об’єктів як Фенольний завод, зокрема викидів в атмосферне повітря, скидів у водойми, стану ґрунтів. У зв’язку з неможливістю доступу спеціалістів до деяких об’єктів підприємства для забору проб води та ґрунтів, такий комплексний моніторинг був неможливим, оскільки вказані об’єкти знаходяться в 3 км від лінії розмежування на замінованій території.

Розташування виробничих потужностей Фенольного заводу (Донецька область)

Через розташування промислових потужностей Фенольного заводу (виробничий майданчик, шламонакопичувачі 1-ї та 3-ї черги) неподалік лінії розмежування, завод постійно обстрілюється незаконними збройними формуваннями, тому виникає постійний ризик пошкодження заводу та руйнування ємностей із небезпечними хімічними речовинами. Через пошкодження дамби шламонакопичувача 3–ї черги та трубопроводу, яким ведеться відкачка води, рівень рідини в накопичувачі досяг критичної позначки  та може спричинити прорив дамби, що може призвести до сходження отруйного селевого потоку та забруднення річки Кривий Торець.

За оцінками експертів у разі невиконання необхідних заходів, зона хімічного забруднення  складатиме не менш  20 км2, можуть постраждати тисячі місцевих мешканців, забруднитися ґрунти, підземні і поверхневі води. Є ризик забруднення атмосферного повітря парами фенолу, нафталіну та іншими токсичними речовинами. У разі потрапляння хімічних відходів до річки Кривий Торець буде спостерігатися перевищення нормативних показників по карбонатам, смолам, мастилам, кислотам.

За координаційної підтримки МТОТ до вирішення екологічної ситуації та ремонту пошкоджених об’єктів заводу були залучені представники Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, Донецької військово-цивільної адміністрації, ДСНС та Генерального штабу ЗС.

На засіданні Тристоронньої контактної групи з питань мирного врегулювання конфлікту на сході України у Мінську, були досягнуті домовленості про дотримання режиму «тиші» на час ремонту дамби та трубопроводу, що відкачує воду, домовлено про “дзеркальне патрулювання” СММ ОБСЄ. Гарантії безпеки надані  до 26 листопада 2018 року, але роботи обіцяють закінчити раніше.

Завдяки «Мінським переговорам», 3 жовтня розпочато ремонтно-відновлювальні роботи пошкоджених потенційно небезпечних об’єктів заводу. Наразі ведуться роботи з буріння по периметру шламонакопичувача (станом на сьогодні пробурено 2 із 12 свердровин) спостережувальних свердловин, з яких беруться проби ґрунтових вод для моніторингу екологічного стану. На існуючому шламонакопичувачі додатково подовжили трубопровід випуску шламів – на 30 метрів. Окрім цього, розпочато роботи по ремонту пошкодженої дамби – завезено 180 кубометрів глини.

IMG_4534
IMG_4535
IMG_4536
IMG_4537
IMG_4544
IMG_4554
IMG_4557
IMG_4558
IMG_4560
IMG_4562
IMG_4565
IMG_4567
IMG_4578

Міністерство тримає ситуацію на постійному контролі і буде інформувати про хід проведення робіт.