10 Грудня 2018

Заява офіційних осіб ФСБ Російської Федерації щодо відсутності статусу військовополонених у захоплених українських моряків є свідомою маніпуляцією

Збройний напад Федеральної Служби Безпеки Російської Федерації на українських військовослужбовців є порушенням Статуту ООН, оскільки він передбачає лише два випадки правомірного застосування сили – у разі, коли держава використовує її для самооборони або сила застосовується за рішенням Ради безпеки ООН.

Використання сили однією державою (РФ) проти іншої (Україна) є міжнародним збройним конфліктом відповідно до статті 2 спільної для всіх  чотирьох Женевських конвенцій 1949 року, в тому числі третьої – Конвенції про поводження з військовополоненими.

В цій статті зазначається, що міжнародне гуманітарне право (МГП) застосовується в усіх випадках збройного конфлікту між державами, не залежно від того чи було формальне оголошення війни, а також якщо стан війни не визнаний однією з цих держав.

Саме це було основною ідеєю використання такого поняття в Женевських Конвенціях, аби МГП застосовувалося в подальшому незалежно від поведінки держав, які намагаються уникнути дотримання правил ведення війни, заперечуючи її існування.

Отже, згідно із положеннями Женевської конвенції про поводження з військовополоненими українські моряки перебувають саме у статусі військовополонених.

Таким чином представники ФСБ Російської Федерації намагаються маніпулювати громадською свідомістю через бажання уникнути відповідальності за порушення норм МГП.

Звертаємо увагу представників ФСБ Російської Федерації  на справу Душко Тадіча, що була розглянута Міжнародним кримінальним трибуналом у справах по колишній Югославії, де зазначено, що збройний конфлікт існує у всіх випадках, коли застосується збройна сила між державами. Необхідно пам’ятати, що відповідальність за порушення МГП не обмежена у часі та за територіальним принципом.

МТОТ в чергове наголошує, що Російськуа Федрація порушила норми МГП по відношенню до українських моряків. Відповідно до Женевської конвенції про поводження з військовополоненими українські моряки не можуть бути засуджені та не можуть нести кримінальну відповідальність за російським законодавством.