ЗВІТ за результатами публічного громадського обговорення проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо тимчасового звільнення від обов’язку погашення іпотечних кредитів, якщо предмет іпотеки знаходиться на тимчасово окупованій території або на території населених пунктів, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження»

Міністерством з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб (далі – МТОТ) в період з 21 квітня 2017 р. по 8 травня 2017 р. р. проведено публічне громадське обговорення проекту Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо тимчасового звільнення від обов’язку погашення іпотечних кредитів, якщо предмет іпотеки знаходиться на тимчасово окупованій території або на території населених пунктів, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження» (далі – проект Закону).

Метою проекту Закону є встановлення мораторію на погашення основної суми іпотечного кредиту та нарахованих відсотків за ним, якщо предметом іпотеки є майно, об’єкт  незавершеного будівництва,  майнові  права  на  нього, розташовані (зареєстровані) на території, що визнана тимчасово окупованою або територією, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Проектом Закону пропонується доповнити Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» статтею 112, внести зміни до статті 14 Закону України «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України»,
до статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», якими передбачено, що упродовж строку тимчасової окупації або до закінчення антитерористичної операції, фізичні особи звільняються від обов’язку сплати платежів за іпотечними договорами, якщо предметом іпотеки є майно, об’єкт  незавершеного будівництва,  майнові  права  на  нього, що знаходиться на тимчасово окупованій території або на території населених пунктів, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Над розробкою проекту Закону працювала робоча група з питань підготовки проектів законів та підзаконних нормативно-правових актів щодо вдосконалення національного законодавства України, утворена наказом Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України від 12 жовтня 2016 р. № 27, за технічної та експертної підтримки Проекту Ради Європи «Посилення захисту прав людини внутрішньо переміщених осіб в Україні», а також представники УВКБ ООН,  ГО «Донбас СОС», БО «БФ «Свої», ГО «Безпека та взаємодія в Україні».

Прийняття проекту Закону сприятиме підвищенню рівня соціального захисту та відповідно й рівня уваги держави до внутрішньо переміщених осіб, а також громадян, які вимушено проживають на тимчасово окупованій території або території населених пунктів, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження. Окрім цього, проект Закону має на меті покращення показників ліквідності та фінансового положення кредитних установ.

З метою одержання зауважень і пропозицій до проекту Закону, відповідно до Регламенту Кабінету Міністрів України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 липня 2007 року № 950 та у порядку, передбаченому постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 2010 р. № 996 «Про забезпечення участі громадськості у формуванні та реалізації державної політики», 21 квітня 2017 р. розпочато публічні громадські обговорення проекту Закону, які тривали до 08 травня 2017 р.

Зауваження та пропозиції надходили на електронну скриньку: savolaynen@mtot.gov.ua, за телефоном (044) 284 68 13 та на адресу Міністерства поштою: 01133, Київ, бульвар Лесі Українки, 26а.

За результатами публічного громадського обговорення пропозиції та зауваженнядо проекту Закону відсутні. Відповідний звіт підготовлено та  розміщено на сайті МТОТ, а також на урядовому веб-сайті «Громадянське суспільство і влада».

З метою представлення проекту Закону на затвердження Кабінету Міністрів України, даний проект буде направлено на погодження з центральними органами виконавчої влади в установленому порядку.